Prix Bohemia Radio nabídne nejlepší rozhlasovou tvorbu

Hana Maciuchová je čestnou prezidentkou festivalu Prix Bohemia Radio.
Foto: Čro
Neděle 12. březen 2017, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Olomouc bude několik dní patřit rozhlasu. Ve městě se totiž ve dnech 20. až 23. března uskuteční Mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, který představí to nejlepší z rozhlasového dokumentu, dramatu a reportáže. Zázemí našla soutěžní rozhlasová přehlídka stejně jako loni i na půdě Univerzity Palackého.

Návštěvníci se mohou v rámci Prix Bohemia Radio těšit na bohatý kulturní program, po celou dobu festivalu bude Český rozhlas informovat posluchače přímo z centra dění. „Poprvé se tato mezinárodní přehlídka rozhlasových pořadů a žánrů přesouvá na jaro tak, aby mohla legitimně reflektovat rozhlasovou tvorbu za každý kalendářní rok,“ uvedl ředitel festivalu Josef Podstata.

„Propojení mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby a kultivované Olomouce byl výborný nápad. Už první olomoucký ročník probíhal díky organizačnímu výboru a otevřené náruči hanácké metropole bezchybně. Celá akce je v několika rovinách plná inspirací, a tak doufám, že na to přijdou i letošní zájemci a posluchači stanic Českého rozhlasu. Srdečně všechny zvu na veřejné poslechy v kategoriích Dokument, Reportáž a Drama, na následné diskuse s tvůrci a širokou nabídku doprovodných pořadů,“ řekla Hana Maciuchová, která se i tento rok ujala role čestné prezidentky festivalu.

Na festivalu se aktivně podílí i Univerzita Palackého. Velká část programu bude v Uměleckém centru UP a v Pevnosti poznání. Studenti budou zastoupeni i v porotě. „Na naší univerzitě existuje jedno z mála odborných pracovišť, které se věnuje rozhlasové tvorbě. Tomuto pracovišti i festivalu se povedlo revitalizovat zájem o rozhlas. Myslím, že se také podařilo zcela vyvrátit předsudek, že rozhlas bude spíše pro střední generaci a mladé vůbec nezajímá,“ uvedl prorektor UP Petr Bilík a připomenul, že v loňském roce byli mezi oceněnými rozhlasovými autory i absolventi UP, Dominik Mačas a Jan Hanák, kteří získali první cenu v kategorii Dokument.

Ambicí festivalu Prix Bohemia Radio je rozvíjet a sdílet rozhlasovou tvorbu veřejnoprávních médií v zemích střední Evropy s důrazem na členy Visegrádské čtyřky (V4). Základním smyslem a posláním Prix Bohemia Radio je zvyšování kvality rozhlasové tvorby a prezentace veřejnoprávních médií zemí V4 jako institucí, které vytvářejí a šíří kulturní hodnoty.