Projekt EXPRO se zaměří na jednoatomové 2D fotokatalyzátory

Ilustrační obrázek: CATRIN
Středa 18. leden 2023, 9:00 – Text: Martina Šaradínová

Grantová agentura České republiky financuje od letošního roku deset nových prestižních projektů EXPRO, jeden z nich přitom zamířil do CATRIN Univerzity Palackého. Světově respektovaný vědec v oblasti fotoelektrochemie Patrik Schmuki získal podporu téměř 50 milionů korun na výzkum jednoatomových 2D fotokatalyzátorů.

„Na řešení projektu se velmi těším. Máme jedinečnou příležitost realizovat sen všech chemiků, tím je vytvoření výjimečné reaktivity uspořádáním samostatných atomů na vhodných površích. Grant našemu týmu umožní zásadním způsobem obstát ve světové konkurenci daného oboru. Práci se samostatnými atomy zaměřujeme na výrobu vodíku, paliva budoucnosti, využívající pouze sluneční světlo a vodu, nebo dokonce pouze sluneční světlo a odpad. Do vodného roztoku přidáváme jen trochu levného a k životnímu prostředí šetrného ‚magického prášku‘ – fotokatalyzátoru,“ uvedl Patrik Schmuki.

Úkolem výzkumníků v příštích pěti letech bude prozkoumat soulad mezi kokatalyzátory na bázi jednotlivých atomů a fotokatalytickými povrchy na tenkých polovodičích, proniknout do podstaty jednotlivých atomů coby kokatalyzátorů a určit nejefektivnější povrchy pro fotokatalytické a elektrochemické reakce.

Cílem grantů EXPRO, které jsou určeny především pro zkušené badatele, je vytvářet podmínky pro rozvoj excelentního výzkumu. Jednou z povinností řešitelů je podat žádost o grant ERC. V loňské soutěži z deseti podpořených projektů budou tři řešeny na Masarykově univerzitě, po dvou v ústavech Akademie věd, ČVUT v Praze a na Univerzitě Karlově. Celkem na ně poputuje přes 450 milionů korun.