Senátoři rozhodli. Právnickou fakultu i v dalších čtyřech letech povede Václav Stehlík

Jako první gratuloval Václavu Stehlíkovi (vlevo) předseda AS PF UP Michal Bartoň. Foto: Eva Hrudníková
Úterý 31. říjen 2023, 11:30 – Text: Eva Hrudníková

Právnickou fakultu UP v příštích čtyřech letech povede Václav Stehlík, docent v oboru Právo Evropské unie a současný děkan. Do druhého funkčního období ho poslali svými hlasy členové Akademického senátu PF UP. Václav Stehlík byl v děkanské volbě jediným navrženým kandidátem. O jeho jmenování děkanem na období 2024-2028 ještě musí rozhodnout rektor.

Volby kandidáta na děkana se zúčastnilo 14 z 15 členů akademického senátu fakulty, devět akademických pracovníků a pět studentů. Ke zvolení bylo potřeba získat nadpoloviční většinu hlasů všech členů senátu. Senátoři hlasovali tajně a stačilo jim jedno kolo voleb. Václava Stehlíka v něm podpořilo všech 14 přítomných senátorů. „Velmi si vážím toho, že jsem získal vaši důvěru. Děkuji vám za dosavadní spolupráci a věřím, že v dalších čtyřech letech se nám společně podaří fakultu posunout,“ uvedl krátce po zvolení Václav Stehlík.

Výsledek volby nyní Michal Bartoň, předseda Akademického senátu PF UP, předá rektorovi, který dle zákona o vysokých školách rozhodne o jmenování zvoleného kandidáta do funkce.

Své vize a cíle představil kandidát na děkana před dvěma týdny na shromáždění akademické obce a podrobně je popsal ve svém volebním programu. „Akademická obec a akademický senát mohly pečlivě sledovat, o co se vedení fakulty pod mým vedením snažilo. Mým cílem je moderní, dynamická a respektovaná právnická fakulta, která má kvalitní akademický sbor, výborné studenty a absolventy. O tento cíl chci usilovat i v druhém funkčním období,“ řekl tehdy mimo jiné Václav Stehlík. Jeho druhé funkční období začne 23. ledna 2024 a potrvá čtyři roky.

Václav Stehlík je v pořadí šestým děkanem, který stojí v čele právnické fakulty od jejího znovuobnovení v roce 1991. Před ním fakultu řídili Miroslav Liberda, Jiří Blažek, Michal Malacka, Milana Hrušáková a Zdenka Papoušková.

Václav Stehlík (*1977)

Od promoce na PF UP působil na olomoucké katedře mezinárodního a evropského práva jako asistent, posléze odborný asistent a docent. Tuto katedru od roku 2014 vedl až do svého zvolení děkanem. Jeho první funkční období začalo v lednu 2020.

Kromě práv vystudoval anglický jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a postgraduální LL.M. studium na University of London zaměřené na právo Evropské unie.

Ve své odborné činnosti se zaměřuje na různorodé aspekty práva Evropské unie, ať se jedná o evropské ústavní právo, soudní systém EU, poměr evropského a národního práva, vnitřního trhu EU, unijních vnějších vztahů či migračního práva.