Seriál o Nadačním fondu UP. Doufám, že podporovatelů bude stále víc, věří lékař Lumír Kantor

Lumír Kantor.
Foto: Gabriela Knýblová
Sobota 10. únor 2018, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Nadační fond Univerzity Palackého, který podporuje mladé vědecké a umělecké talenty, chce v tomto roce oslovit nové dárce. Již záhy odstartuje kampaň nazvaná „Darujte příležitost!“. Podpořit se ji rozhodlo i několik úspěšných absolventů Univerzity Palackého. V našem sobotním seriálu se dozvíte, co některé z nich k podpoře Nadačního fondu UP vedlo i proč se stále zajímají o dění na UP.

Dnes odpovídá na otázky Žurnálu Online Lumír Kantor, neonatolog, primář Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, člen Senátu Parlamentu ČR, absolvent lékařské fakulty.

Jaký význam pro vaši současnou kariéru mělo studium na Univerzitě Palackého?

Naprosto zásadní. Bez mé alma mater bych se nestal lékařem, nenašel velký smysl života a nepomáhal maminkám a jejich dětem na mém Novorozeneckém JIP oddělení ve Fakultní nemocnici Olomouc. Myslím, že vzdělání, trpělivost a nelehká cesta během mých studijních let mne zásadně posunula profesním směrem. Zatímco přátelství navázaná během let studia, pokora k oboru a nadšení pro další poznání mne posunuly zase lidsky. Na řadu situací jsem byl po studiu při nastartování kariéry připravený. To, co mě naopak překvapilo, jsem byl díky návykům analýzy a syntézy z univerzitního prostředí schopný vyhodnotit a vyřešit, i když třeba s chybami. Univerzita Palackého byla jedna z cest k mému životu a úspěchu.

V čem je pro vás přínosné udržovat kontakt s alma mater?

Po letech, které do mě Univerzita Palackého investovala, cítím silný závazek vracet stejným dílem. Velmi rád udržuju kontakty s alma mater. Mám osobní kontakt, čtu Žurnál UP a sleduju univerzitu na facebooku. To vše proto, že ve mně kus UP pořád žije. Mimo to učím na lékařské fakultě, připravuji studenty na SVOČ a zkouším u státnic. Rád sleduji úspěchy univerzity, fandím jí nejen v těžkých chvílích a obdivuju nápady, s nimiž její zaměstnanci a studenti často přichází.

Co říkáte aktivitám Nadačního fondu UP a proč jste se ho rozhodl podpořit?

Co mi profesně může být bližší, než podpořit studenty, mladou generaci, budoucí leadery nejen v medicínských oborech, aby neztráceli motivaci, nadšení a nasazení do projektů, v něž věří a mají smysl? Mám několik takových úspěšných studentů se SVOČ a některé z nich zaměstnávám i na oddělení Novorozenecké JIP. Aktivitám Nadačního fondu fandím a doufám, že se náš klub podporovatelů bude jen rozšiřovat.