Sjezd chemiků ocenil i vědce z Univerzity Palackého

Fotogalerie: Jakub Čermák, Lucie Brulíková
Pátek 9. září 2022, 11:00 – Text: Šárka Chovancová

Medaili České společnosti chemické a Stříbrnou pamětní medaili za spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého převzala profesorka Jitka Ulrichová z Ústavu lékařské chemie a biochemie Lékařské fakulty UP na 74. Sjezdu chemiků, který se pod záštitou rektora UP Martina Procházky uskutečnil začátkem září na Pedagogické fakultě UP.

„Ocenění mě velmi potěšilo a velice si ho vážím. Zároveň bych ale ráda zdůraznila, že patří i všem mým spolupracovníkům a kolegům. Práce v našem oboru by totiž měla být založena na široké spolupráci,“ uvedla Jitka Ulrichová.

Letošní sjezd chemiků se uskutečnil na počest profesora Vilíma Šimánka, mezinárodně uznávaného odborníka na komplexní výzkum přírodních látek. Vilím Šimánek byl oceněn Pamětní medailí Univerzity Palackého s dvojportrétem Josefa Dobrovského a Františka Palackého a zároveň mu byla udělena stříbrná medaile Přírodovědecké fakulty UP za zásluhy o její rozvoj.

„Cenu Karla Preise za přínosnou sérii článků o hmotnostní spektrometrii v Chemických listech pak obdržel profesor Karel Lemr z katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty. Nejvyšší vyznamenání Slovenské chemické společnosti za celoživotní dílo získal profesor Peter Šimon z Ústavu fyzikální chemie a chemické fyziky v Bratislavě,“ uvedl proděkan přírodovědecké fakulty a předseda olomoucké pobočky České společnosti chemické Jan Petr.

Na konferenci bylo prezentováno šest plenárních přednášek, z nichž některé byly natočeny a budou volně dostupné široké veřejnosti. Patří mezi ně například přednáška Vladimíra Křena z Mikrobiologického ústavu popisující důležitost enzymových reakcí při modifikaci přírodních látek nebo referát Jana Hlaváče, který se zaměřil na to, zda je vhodnější provádět syntézu fluorescenčních sond v roztoku či na pevné fázi. Na sjezdu chemiků bylo také prezentováno více než 120 přednášek a 90 posterů ve 12 odborných sekcích s významným zastoupením studentů a mladých vědeckých pracovníků.

„Sjezd chemiků byl velmi povedený. Hosté z akademických řad, zástupci firem a organizátoři působili ve vzájemné synergii a naprostou většinou sjezdu prostupovala dobrá nálada a příjemná atmosféra. Byla patrná přítomnost velké spousty mladých chemiků, z nichž někteří se rovněž podíleli na organizaci sjezdu a jeho předehry v Pevnosti poznání den před začátkem hlavního programu. Zde bych si dovolil pochválit skvělou spolupráci Asociace mladých chemiků s Olomouckou pobočkou České společnosti chemické,“ uvedl Jakub Smetana, student oboru Anorganická a bioanorganická chemie – specializace Anorganické materiály.

Akci pořádala Česká společnost chemická, Slovenská chemická spoločnosť a Česká společnost průmyslové chemie. „Všem účastníkům a sponzorujícím společnostem patří velký dík, že do Olomouce zavítali na toto setkání plné zajímavé vědy, inspirující diskuze a skvělých zážitků,“ doplnil Jan Petr.