Sportovní hala UP prochází první etapou rekonstrukce

Vizualizace plánované podoby jižní fasády Sportovní haly UP.
Repro: Žurnál UP
Středa 30. srpen 2017, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Zateplení a výměnu oken ve vstupním prostoru přinese první část plánovaných oprav Sportovní haly UP, zahájených v červnu tohoto roku. S jejich dokončením se počítá do poloviny listopadu, druhá etapa by měla začít nejpozději za dva roky. Celková rekonstrukce si vyžádá náklady ve výši téměř 300 milionů korun.

První etapu rekonstrukce, která se týká vstupní části Sportovní haly UP, si vynutil zejména špatný technický stav oken a obvodového pláště. „Některá okna nebylo možné otevírat. V zimě docházelo k velkým únikům tepla, v letním období naopak k výraznému přehřívání vnitřních prostor,“ přiblížil vedoucí technického odboru Rektorátu UP Vojtěch Gren.

Probíhající opravy, které by měly být ukončeny do 15. listopadu, přitom podle něj provoz sportovišť nijak výrazně neovlivňují. „Došlo pouze k dočasnému omezení některých pracovišť a přemístění vstupu do budovy,“ doplnil Vojtěch Gren.

Zcela uzavřena bude naopak Sportovní hala ve druhé etapě celkové rekonstrukce, jejíž zahájení je předběžně plánováno na druhou polovinu roku 2019. Potrvá minimálně 18 měsíců a zahrne obnovení a přestavbu vnitřních prostor, jejich nové dispoziční uspořádání, a přístavbu tréninkové haly i objektu pro výuku plavání kojenců.

„V rámci rekonstrukce vnitřních prostor budou kompletně obnoveny také rozvody vnitřních instalací včetně nového osvětlení, vytápění nebo vzduchotechniky. Dojde také k zateplení střechy a k výměně sportovní podlahy. Součástí celkové rekonstrukce budou také úpravy venkovních sportovišť, nové dopravní řešení a nezbytné sadové úpravy,“ popsal plánované kroky Vojtěch Gren. Náklady jsou podle něj odhadovány na 250 až 270 miliónu korun.

Sportovní hala UP, která slouží už od roku 1978, si za dobu své existence vyžádala jen minimální stavební a rekonstrukční zásahy.  „Kromě oprav, které bylo nutno provést po povodních v roce 1997 v přízemí budovy, byla za dobu její životnosti provedena pouze výměna střešní krytiny,“ upřesnil Vojtěch Gren.

Sportovní hala spolu s celým komplexem venkovních hřišť a loděnicí slouží především pro odbornou výuku studentů fakulty tělesné kultury, zájmovou tělesnou výuku studentů všech fakult UP a pro tréninky a mistrovská utkání oddílů Sportovního klubu UP. V období od června do září je k dispozici i zájemcům o pronájem hrací plochy k pořádání sportovních nebo kulturních akcí.