Startup Weekend nabízí možnost ověřit si podnikatelské schopnosti a nápady

Součástí programu je i práce v týmu.
Ilustrační foto: Vault 42
Čtvrtek 5. duben 2018, 14:00 – Text: (red, ipu)

V Olomouci se chystá první Techstars Startup Weekend. Akce, jejímž je cílem propojit lidi, které láká start-upové prostředí, a dát jim příležitost pracovat společně na novém digitálním produktu, se bude konat 13. až 15. dubna v coworkingovém centru Vault 42. Víkend věnovaný tvorbě technologických projektů a rozvíjení dovedností účastníků je ideální příležitostí i pro studenty Univerzity Palackého.

Startup Weekend je akce pořádaná ve spolupráci s globální organizací Techstars. V České republice se tyto podniky už konaly například v Praze, Ostravě nebo Brně. Olomouc bude mít v polovině tohoto měsíce premiéru. „Odvětví start-upů možná v Olomouci není ještě tolik reflektované jako ve větších městech, proto jsme se rozhodli uspořádat akci, která by tady povědomí o start-upech rozšířila,“ vysvětluje organizátor Radek Holík.

Za start-up se obecně považuje nově založený podnik nebo projekt, jenž má potenciál mnohonásobně růst. V technologickém světě má takový projekt nejčastěji podobu webové stránky nebo mobilní aplikace, která lidem v určitém ohledu usnadňuje život.

Příležitost založit, navrhnout a vytvořit digitální produkt poskytují obvykle zájemcům podnikatelské inkubátory nebo coworkingová centra, která jim nabízejí adekvátní zázemí. Jak dodává Radek Holík, Startup Weekend se řadí na jejich úroveň, jen je v tomto případě celá zkušenost zhuštěná do 54 hodin.

Akce začíná v pátek večer diskuzí nad nápady a výběrem těch nejzajímavějších tipů. Potom se podle organizátorů sestaví týmy, které se během soboty a neděle budou zabývat designováním produktů odpovídajících na vybrané problémy. Podporou jsou účastníkům po celou dobu mentoři, kteří jim bezprostředně poskytují zpětnou vazbu. Součástí programu jsou i motivační přednášky, jejichž obsahem jsou například time management, prezentační dovednosti a další. Akce končí prezentací všech projektů a oceněním tří nejlepších z nich.

„Z mentorů, kteří se účastní olomouckého Startup Weekendu, můžeme uvést například Michala Vojtu, který se věnuje sestavováním obchodních strategií. Účastníkům může pomoci s definováním okruhu zákazníků, vytvořením obchodní strategie a volbou distribučních kanálů. Zajímavé budou určitě i zkušenosti Daniela Hastíka, který může týmům vysvětlit, jak pracovat s daty a jak jich využít ve vlastní prospěch. Jako zakladatel start-upů může poradit i s navazováním vztahů s investory. Myslím, že například pro studenty univerzity je Startup Weekend zajímavým místem, kde se dozvědí  informace potřebné k rozjezdu podnikání, “ doplňuje další z organizátorů Ondřej Čejka.

Jak pořadatelé zdůrazňují, cílem setkání je sice zvýšit povědomí o start-upovém prostředí, ale zároveň chtějí příchozí upozornit na skutečnost, že tato oblast není striktně vyhrazena pouze vývojářům. K tomu, aby digitální produkt dosáhl úspěchu, je potřeba kompletní tým, který zahrnuje i profese jako grafik, manažer projektu, vedoucí obchodu a další. Do akce se tedy můžou zapojit lidé různých profesí.
Potřebné informace o olomouckém Techstars Startup Weekendu najdete ZDE.