Student uspěl v mezinárodní soutěži, poobědvá s Nobelisty

Tomáš Heger během prezentace v Bruselu.
Foto: archiv TH
Středa 5. říjen 2016, 13:32 – Text: Martina Šaradínová

Dalšího skvělého úspěchu na mezinárodním poli dosáhl díky účasti v projektu Badatel student biochemie Tomáš Heger. Loňský laureát České hlavičky, který v době studia na gymnáziu sbíral jedno ocenění za druhým a na přírodovědecké fakultě překvapoval svým zápalem pro vědu, si nyní přivezl třetí místo ze soutěže EUCYS v Bruselu. Díky tomu pojede v prosinci na konferenci ve Stockholmu, kde by se měl setkat i s letošními nositeli Nobelovy ceny.

Soutěž EUCYS (European Union Contest for Young Scientists), kterou pořádá Evropská komise, je určena pro mladé vědecké talenty. Umožňuje jim setkat se se stejně nadanými vrstevníky a navzájem si vyměňovat zkušenosti. Letos do Bruselu přijelo 150 účastníků. Tomáš Heger, který od září studuje první ročník oboru Biochemie, si účast v klání vysloužil prvním místem v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti v oboru medicína. Ve své práci zkoumal pod vedením Lucie Rárové z oddělení chemické biologie a genetiky Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum biologickou aktivitu levandulové silice a extraktů získaných ze tří kultivarů a srovnával navzájem jejich působení.

„Každý z účastníků představil na soutěži poster v angličtině. Před komisí jsem pak musel svoji práci prezentovat, posuzovala nejen znalosti, ale třeba i její přínos, odbornost tématu nebo nadšení studentů. Třetí místo mě překvapilo, nečekal jsem to,“ prozradil Heger.

Už nyní se těší na návštěvu Stockholmu, kde bude o svém výzkumu hovořit před několika stovkami středoškoláků. Na programu je i oběd s laureáty Nobelovy ceny. S Nobelisty se už setkal loni na konferenci v Izraeli, kam se dostal díky projektu Badatel. Za práci z oblasti počítačové biochemie, na níž spolupracoval s kolegou Martinem Vondrákem pod vedením školitelů z katedry fyzikální chemie a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů, loni získal ocenění Česká hlavička. Také Martin Vondrák zamířil na přírodovědeckou fakultu, obor Chemie.

„Díky spolupráci s vědci z přírodovědecké fakulty prostřednictvím projektu Badatel jsem měl možnost navštívit několik zemí a setkat se tam se zajímavými lidmi. Pro středoškoláky je to určitě skvělá možnost dostat se na místa, kam by třeba jinak nemohli. Navázal jsem i kontakty se zdejšími vědci a pak už jsem ani nepřemýšlel o tom, že bych šel studovat jinam než do Olomouce,“ přiznal student, který má za sebou účast na soutěžích či konferencích v Izraeli, Belgii či Francii.

Přestože v současné době jej plně zaměstnává náročné studium, na vědeckou práci rezignovat nehodlá.