Studenti a zaměstnanci darovali další litry krve

K bezplatnému dárcovství krve se studenti a zaměstnanci UP přihlásili i v podzimním termínu akce Daruj krev s rektorem.
Fotogalerie: Transfuzní oddělení FNOL
Středa 29. listopad 2017, 12:30 – Text: Velena Mazochová

Osvědčený jarní termín celouniverzitní akce Daruje krev s rektorem UP letos poprvé doplnilo i její „podzimní kolo“. A setkalo se opět s výrazným ohlasem: odevzdat necelý půl litr nejvzácnější tekutiny přišlo více než dvě stovky lidí, z toho 93 prvodárců z řad studentů a zaměstnanců UP.

Přijít do Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc a absolvovat několikaminutový odběr mohli noví i zkušení dárci ve třetím listopadovém týdnu. „Nakonec jsme skončili s číslem 111 nových dárců, z toho 93 z Univerzity Palackého. Celkem darovalo krev přes 240 studentů nebo zaměstnanců univerzity,“ uvedla Lucie Vybíralová z Transfúzního oddělení. Jak dodala, část zájemců o dobrovolné dárcovství byla bohužel vyřazena už v evidenci. „Důvody byly různé – zdravotní omezení, cestování, následně špatný krevní obraz. Doufáme ale, že část z nich se k nám vrátí, až budou v pořádku a připraveni dát se na cestu dobrovolného dárce krve,“ doplnila.

Podzimní termín tak úspěšně navázal na tradici akce Daruj krev s rektorem UP, kterou univerzita organizuje už šestým rokem vždy na začátku letního semestru. Díky ní přispěli dárci už více než 600 litry nejvzácnější tekutiny. Bezplatné dárcovství podporuje Univerzita Palackého ve spolupráci s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc a iniciativou 470ml.

Pod hlavičkou Univerzity Palackého a studentské organizace IFMSA Olomouc a ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc proběhl v říjnu také celouniverzitní nábor do registru dárců kostní dřeně s mottem „Zapište se někomu do života“. Do univerzitního informačního centra a obchodu UPoint dorazilo 198 studentů a zaměstnanců UP.