Studenti geoinformatiky uspěli navzdory silné konkurenci

Studenti Tereza Nováková a Jakub Koníček
Foto: Jakub Koníček
Čtvrtek 28. březen 2019, 11:00 – Text: Šárka Chovancová

Studenti Tereza Nováková a Jakub Koníček z katedry geoinformatiky přírodovědecké fakulty dosáhli výrazného úspěchu na ostravské konferenci GISáček. Soutěžní klání bylo určeno pro všechny studenty bakalářských a magisterských programů, kteří zpracovávali v rámci svých semestrálních, bakalářských a diplomových prací témata z oblasti geoinformatiky a geoinformačních technologií včetně jejich aplikací.

Z přírodovědecké fakulty se letošního GISáčku zúčastnilo pět studentů. V kategorii bakalářských prací zvítězila v silné konkurenci Tereza Nováková. „Do soutěže jsem se přihlásila s prací na téma Termální snímkování bezpilotním letadlem v hydrologii, ve které se snažím zjišťovat chemické charakteristiky vody závislé na její teplotě a určit plochu vegetačního pokryvu z termálních snímků. V mé kategorii byla spousta zajímavých prací, proto mě výhra velmi mile překvapila," uvedla studentka.

Druhý skončil v magisterské sekci Jakub Koníček s diplomovou prací nazvanou Hodnotenie infografiky pomocou eye-trackingu. Dokázal, že i ne zcela „gisácká” práce může v soutěži uspět. „Do GISáčku jsem se chtěl zapojit již minulý rok, ale moje práce ještě nebyla dokončená. Až poté, co jsem nastoupil na doktorandské studium, využil jsem možnosti zúčastnit se soutěže a odprezentoval jsem svou práci, tištěné brožury „Jak na Přírodu” a „Kouzelný svět textilu”. Ocenění si moc vážím, protože konkurence byla opravdu velká," řekl student geoinformatiky Jakub Koníček.

Soutěž pořádala Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Pro studenty to byla zajímavá příležitost, jak ukázat výsledky svých prací a poměřit síly se studenty z jiných škol. Pro zástupce firem byla konference vítanou možností vyhlédnout si potenciální šikovné zaměstnance či se podívat, jakou úroveň mají kvalifikační práce studentů. Stejně jako v předchozích letech byl GISáček spojen s konferencí GIS Ostrava.