Studenti poměřili síly ve šplhu na laně

Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 28. březen 2024, 14:00 – Text: Martin Višňa

Tělocvična Hynaisova se opět po roce stala dějištěm Přeboru Univerzity Palackého ve šplhu na laně. Dvacátého ročníku sportovní události, kterou pořádá katedra sportu Fakulty tělesné kultury UP, se zúčastnilo šest desítek žen a přes osmdesát mužů nejen z univerzity, ale i olomouckých středních škol. Nejúspěšnějším účastníkem se stal Aleš Březina, který vyhrál v obou mužských kategoriích.

Student tělesné výchovy a výchovy ke zdraví zdolal 4,5metrové lano za 3,79 sekundy, do výšky 8 metrů pak na druhý pokus vyšplhal v čase 8,76 sekundy. V obou případech byl rychlejší než vloni, kdy obsadil druhé, respektive třetí místo. „Musím říci, že jsem si myslel, že to bude horší, od loňska jsem totiž nabral dvě až tři kila. Navíc tu byl konkurent Honza Rolenc, který vyhrál vloni, a silní byli i prváci, kteří měli dobré časy. Měl jsem co dělat, abych je předehnal. Ale je fakt, že jsem na přebor poslední tři týdny trénoval, to určitě udělalo své,“ uvedl dvojnásobný vítěz.

Dvakrát na stupně vítězů vystoupal také Jan Kohoutek ze Střední průmyslové školy strojnické Olomouc, a to jako druhý na „čtyřce“ a třetí na „osmičce“. Druhé místo na 8metrovém laně obsadil zmíněný loňský vítěz Jan Rolenc.

Ženy závodily pouze na 4,5metrovém laně. Ve šplhu volnou technikou vyhrála Amálie Drahotuská z Gymnázia Olomouc-Hejčín s časem 4,28 sekundy, za ní se umístila studentka tělesné výchovy a biologie Tereza Wittassková, která dohmátla za 4,94 sekundy. „Vůbec nejsem zvyklá šplhat na laně, vlastně naposledy jsem šplhala na základce, ale na tyči. S nějakým umístěním, natož s druhým místem, jsem vůbec nepočítala, takže mám radost. Určitě to půjdu oslavit,“ komentovala studentka FTK, která se věnuje atletice.

Pouze čtyři účastnice se pak zapojily do závodu ve šplhu ze sedu bez přírazu, v němž se opět umístila, tentokrát však na třetím místě, gymnazistka Amálie Drahotuská. Nejrychlejší byla studentka tělesné výchovy a biologie Tina Valeriánová s časem 12,39 sekundy.

Vítězky a vítězové obdrželi medaile, diplomy a drobné pozornosti, Soňa Formánková a Jiří Buben z pořádající katedry sportu předávali také symbolické poukazy na finanční cenu děkana FTK UP.

„Dvacátý ročník přeboru ve šplhu se povedl, jsem moc spokojený. Oproti loňsku se zvedla úroveň, ženy i muži na prvních místech předvedli pěkné výkony, zhruba o sekundu lepší, na druhou stranu se zmenšil počet těch, kteří nevyšplhali. Tradičně skvělá byla atmosféra, účastníci se navzájem podporovali, i když to někomu zrovna nešlo. Také mě těší, že se závod dostává více do povědomí v Olomouci a že se účastní i závodníci ze středních škol. Open závod bychom příště chtěli udělat větší,“ shrnul Jiří Buben.

Kromě samotného měření sil na lanech došlo v tělocvičně Hynaisova i na připomínku jednoho významného sportovního výročí. Před sto lety získal Bedřich Šupčík v Paříži první československou olympijskou medaili – a to právě ve šplhu na laně. U příležitosti tohoto výročí bude šplh zařazen do programu letošních Českých akademických her, které se konají na konci června v Liberci.

Přehled vítězů Přeboru UP ve šplhu na laně 2024:

ženy 4,5 m volná technika

1. Amálie Drahotuská, Gymnázium Olomouc-Hejčín – 4,28