Studenti se svým návrhem revitalizace území kolem pískovny uspěli v soutěži Laurus 2022

foto: archiv přírodovědecké fakulty
Středa 5. duben 2023, 9:00 – Text: Šárka Chovancová

V prestižní krajinářské soutěži Laurus 2022 uspěl společný projekt studentů ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici a Přírodovědecké fakulty UP zaměřený na revitalizaci území po ukončení těžby štěrkopísku v lokalitě Pamětník u Chlumce nad Cidlinou. Návrh studentů postoupil do finálové dvanáctky a na slavnostním vyhlášení výsledků pak získal první místo. Do soutěže, kterou pořádala Fakulta architektury ČVUT v Praze, bylo přihlášeno 67 prací z České republiky.

„Vítězství v soutěži bylo pro nás milým překvapením a jsme velmi potěšeni, že se projekt prosadil mezi značnou konkurencí. Je to velký úspěch nejen pro nás, ale i pro obě univerzity, na kterých autoři projektu studují. Děkujeme za pomoc všem, kteří s námi naše záměry konzultovali, a věříme, že výsledná práce bude k užitku i akciové společnosti Kinský dal Borgo, pro kterou jsme náš pohled na další podobu území připravili," komentovala prvenství v soutěži Barbora Tomanová z přírodovědecké fakulty, která byla členkou šestičlenného týmu studentů.

Projekt nazvaný Paměť vody odbornou porotu zaujal komplexním řešením rozsáhlého území s těžbou štěrkopísku, lesními porosty, zemědělskou půdou, chráněným územím i intravilány obcí. „Všechny tyto aktivity včetně rekreačního využití bylo nutné v projektu sladit a navrhnout udržitelné využití budoucí komponované krajiny," nastínil problematiku Tomáš Ptáčník.

Návrh z dílny studentů ukázal společnosti Kinský dal Borgo možné budoucí využití dobývacího prostoru u Chlumce nad Cidlinou po ukončení těžby štěrkopísku. Firma už nyní porovnává varianty revitalizace tohoto území, aby dopady těžby na krajinu byly co nejmenší. „Tento projekt nám ukazuje cestu, jak dát oblasti nejen nový život, který se může ukázat jako ekonomický pro naši společnost, ale zároveň ji také propojit s okolní krajinou. Naší vizí do budoucna je zachovat, vytvářet a posilovat ekonomické, ekologické a sociální funkce území. Provedená studie nám může pomoci tohoto cíle dosáhnout," komentoval projekt představitel akciové společnosti Francesco Kinský dal Borgo.

Oceněná práce vzešla z krajinářského workshopu, který již 13. rokem organizuje Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Lednici a Přírodovědecká fakulta UP. Studenti předmětů Workshop (garantka doc. A. Salašová) a Krajinné plánování II (garant prof. B. Šarapatka) zpracovávají v pěti až šestičlenných týmech krajinnou studii konkrétních území v České republice. „Loni byla jednomu z přihlášených týmů zadána studie uspořádání a změny využití území v lokalitě Pamětník u Chlumce nad Cidlinou. Cílem bylo zpracovat návrh na využití vytěžených pískoven, a to s ohledem na hospodaření a ochranu přilehlé krajiny," řekl Bořivoj Šarapatka, vedoucí katedry ekologie a životního prostředí, který spolu s Vojtěchem Urbanem ze zahradnické fakulty šestičlenný tým odborně vedl.

Na studenty poté čekal nelehký úkol, jelikož během třítýdenního workshopu museli analyzovat podkladové materiály o vybraném území, důkladně prozkoumat terén a následně vypracovat výslednou studii. Na konci workshopu pak výsledky své práce museli obhájit před odbornou porotou. „Při zpracování projektu studenti  nejen zúročili znalosti z předchozího studia, ale museli také odhalit problémy přímo v krajině a najít jejich vhodné řešení. Při těchto projektech je proto velmi důležitá komunikace se státní správou, samosprávou a obyvateli v dotčeném území," dodal Bořivoj Šarapatka.