Studenti z Olomouce na návštěvě u místních bosenských rodin a ve škole

Účastníci exkurze.
Zdroj: archiv KRES
Středa 9. srpen 2017, 13:10

Implementace české zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS) je možná nejen prostřednictvím projektů neziskových organizací nebo univerzit, ale také díky komerčním subjektům – soukromým firmám, které působí v zemích s nižším příjmem. A že to jde úspěšně (nejen v oblasti zemědělství, odpadového hospodářství nebo podpory zaměstnanosti), dokazují výsledky společnosti Geotest přímo v Bosně a Hercegovině.

Katedra rozvojových a environmentálních studií (KRES) Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého se v rámci projektu Rozvojová spolupráce na vlastní oči, spolufinancovaného Českou rozvojovou agenturou, vypravila v červnu na desetidenní terénní exkurzi do jedné z programových zemí české zahraniční rozvojové spolupráce – Bosny a Hercegoviny (BiH). Přednášky a návštěvy mezinárodních i lokálních organizací se nekonaly jen v hlavním městě. Čtvrtý den exkurze vyjeli účastníci mikrobusem ze Sarajeva do severní části Bosny,  aby se tam setkali s místním vedoucím firmy Geotest, která se jako komerční subjekt také podílí na realizaci projektů rozvojové spolupráce.

Vzdělávání doprovázející stavbu skleníků

Geotest sídlí v Brně a Sarajevu, ale pobočky a své konzultanty má také v dalších městech Evropy, především v regionech bývalé Jugoslávie. Damir Kasum, který se osmnáctičlenné skupiny z Olomouce po příjezdu do města Tešanj ujal, mluvil velice dobře česky. A není divu, neboť tento ředitel bosenské pobočky Geotestu v minulosti studoval politologii v Česku. Se svým společníkem Ognjenem Grebom studentům nejprve v sídle Tešanjské rozvojové agentury srozumitelně popsali projekty, které  firma realizuje. Pak společně vyrazili do terénu podívat se na ně v praxi. To bylo také cílem této terénní exkurze.

V obci Tešanj studenti z Olomouce navštívili místní rodinu, která má na svém pozemku postaven skleník o rozloze 300 metrů čtverečních. Jde o jeden z hmatatelných výsledků projektů ZRS v BiH – podporu lokálního zemědělství (a tím pádem i zvýšení zaměstnanosti) v podobě výstavby skleníků realizovanou Geotestem a financovanou z prostředků České rozvojové agentury. Projekt se netýká pouze dodávky materiálů do desítek vybraných rodin na stavbu skleníků, ale také vzdělávání místních lidí. Jedná se o školení zemědělců, jak využívat vlastností těchto pomocníků pro zvýšení produkce plodin. Implementaci obou projektů v Tešanji zajišťuje právě společnost Geotest.

Důležitá komunikace na všech úrovních

Skupina z Olomouce také na místě realizace projektu, přímo na zahradě u místní bosenské rodiny, potkala známé tváře ze Sarajeva. Předchozí den totiž účastníci exkurze navštívili Velvyslanectví České republiky v Sarajevu, kde měli možnost mluvit o prioritách a konkrétních úspěšných příkladech ZRS s panem velvyslancem, ale také s rozvojovou diplomatkou v BiH. Právě paní Zdrálková přijela v tomtéž čase jako studenti na monitoring probíhajícího projektu Geotestu v městě Tešanj (což Česká rozvojová agentura u realizovaných projektů vyžaduje), a tak mohla zajímavá diskuze o rozvoji pokračovat.

Téhož dne navštívila skupina studentů také školu v kantonu Zenica-Doboj, kde firma Geotest realizovala projekt vrtů, prostřednictvím kterých by se pak voda geotermálního původu mohla odvádět do školy. V létě by sloužila ke klimatizaci a v zimě k vytápění. Pan Kasum účastníkům exkurze také popsal krizovou situaci v tomto regionu BiH během záplav v roce 2014. Hasiči nemohli ihned zasáhnout z důvodu chybějící strategie krizové komunikace a legislativy, proto by do budoucna mělo nejvyšším složkám v rámci obcí záležet na efektivním dialogu a spolupráci v rámci prevence podobných přírodou nebo lidmi způsobených katastrof.

Po exkurzi příprava diplomových prací

Studenti se zastavili i na skládce odpadu v městečku Doboj, která také patří do projektového portfólia firmy Geotest v BiH. Se zaměstnanci mluvili o typech odpadu, dopadech na životní prostředí, možnosti třídění materiálů a také budoucnosti skládky v podobě rekultivace areálu do více estetické podoby po ukončení aktivit.

Vstřícnost pana Damira Kasuma a úspěšné praktické příklady firmy Geotest v Bosně a Hercegovině některé studenty KRES utvrzují v rozhodnutí zpracovat diplomovou práci na téma zahraniční rozvojové spolupráce v BiH. Už teď s vedoucími prací konzultují přípravu terénního výzkumu s ohledem na projekty Geotestu v terénu. Červnovou exkurzi KRES do BiH je tedy možné hodnotit jako velice přínosnou.

V. Dosedělová, B. Markovič Baluchová, S. Šafaříková