Talentovaná vědkyně míří za svým snem na Univerzitu v Cambridge

Veronika Šedajová získala pozici na prestižní Univerzitě v Cambridge.
Foto: Viktor Čáp
Pondělí 24. duben 2023, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Z CATRIN Univerzity Palackého na Univerzitu v Cambridge zamíří na konci dubna fyzikální chemička Veronika Šedajová. Na prestižním vědeckém pracovišti Yusuf Hamied Department of Chemistry se v příštích dvou letech bude věnovat materiálovému výzkumu v úzkém kontaktu s průmyslem. Zkušenosti v této oblasti sbírala mladá vědkyně i díky zapojení do mezinárodních projektů Evropské výzkumné rady či Evropské rady pro inovace hlavního řešitele Michala Otyepky. I proto si nyní může splnit svůj sen.

„Na novém pracovišti se zapojím do více projektů. Hlavním úkolem bude studovat mechanismy (de)lithiace či degradace řady materiálů, včetně katodových materiálů s vysokým obsahem niklu a anodových materiálů pomocí zejména operando experimentálních technik. Zároveň pozice zahrnuje i spolupráci s komerčním sektorem,“ uvedla Šedajová, která nedávno ukončila doktorské studium fyzikální chemie na přírodovědecké fakultě. Jejími mentory byli především Aristeidis Bakandritsos a Michal Otyepka.

Již během studia se zapojila do prestižních projektů, získala významná ocenění včetně Ceny Jean-Marie Lehna za chemii 2022 a vědeckou práci si vyzkoušela i na významných zahraničních institucích, mimo jiné na Drexel University v USA. Její velkou vášní je také popularizace vědy pro širokou veřejnost.

„Veronika je mladá vědkyně s mimořádným talentem a skutečnost, že už během svého studia získala řadu významných úspěchů, odráží její neuvěřitelnou pracovitost a oddanost vědě. Je pro mě velkou ctí, že jsme ji mohli podpořit na cestě k získání pozice na prestižní univerzitě. Věřím, že její úspěchy budou inspirovat a motivovat další studenty a studentky,“ uvedl Otyepka.

K získání pozice na univerzitě, která je podle žebříčku QS 2023 nejlepší v Evropě, musela Veronika vyvinout nemalé úsilí a prokázat svoji vytrvalost a cílevědomost. „Sledovala jsem otevřené pozice na různých univerzitách ve světě a zaujala mě tato. Přihlásila jsem se, poslala CV a motivační dopis. Následně mi naši skvělí vedoucí napsali doporučující dopisy. Měla jsem tři pohovory a nakonec jsem dostala nabídku. Je to pro mě neskutečná pocta a stále mi to přijde jako ve snu. Snad mi to dojde, až tam přijedu. Velmi si toho vážím a zároveň mám obrovský respekt,“ prozradila vědkyně.

Oceňuje, že v nové pozici, jež je významně zaměřená i na spolupráci s průmyslem, bude moci zúročit získané zkušenosti. „Díky tomu, že mě profesor Otyepka zapojil do ERC Proof of Concept grantu i do EIC projektu, získala jsem nejen řadu zkušeností, ale i nadhled a nové úhly pohledu na vědeckou práci. To, že již mám zkušenosti s materiálovou chemií, elektrochemií a spoluprací s průmyslem, mi pomohlo k získání pozice v Cambridge. Nicméně si uvědomuji, že se budu muset naučit hodně nových věcí. Ale těším se na to, protože nové věci se učím moc ráda,“ uzavřela Veronika.

V nedávné minulosti zamířili na prestižní zahraniční pracoviště i další mladí vědci působící v CATRIN. „Nedávno od nás vyrazili vědci na Cornell University v USA či Imperial College v Londýně. Těší mě, že řada absolventů Univerzity Palackého, kteří u nás působili, se uplatnila i v zahraničí. Na prestižním Institut Karolinska ve Švédsku od loňského roku působí Tomáš Malina v jedné z nejlepších světových skupin v oblasti nanotoxicity. V Centru nových technologií Varšavské univerzity pracuje výpočetní chemik Michal Langer. Čerstvý absolvent Lukáš Zdražil nyní působí na Friedrich-Alexander-Universität v Erlangenu v laboratoři profesora Guldiho. Tito mladí lidé se stávají těmi nejlepšími velvyslanci našeho výzkumu,“ doplnil Otyepka.