U vrátnice právnické fakulty je nově veřejný defibrilátor

Automatizovaný externí defibrilátor (AED) slouží k obnově srdečního rytmu u člověka se srdeční zástavou. Foto: Eva Hrudníková
Čtvrtek 12. říjen 2023, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

V celostátní databázi, která ukazuje rozmístění veřejně přístupných defibrilátorů, přibyl nový bod – Právnická fakulta Univerzity Palackého. Přístroj je umístěn v blízkosti vrátnice budovy B na adrese 17. listopadu 8. V univerzitních budovách je nyní k dispozici už devět podobných defibrilátorů sloužících k poskytnutí laické první pomoci.

Automatizovaný externí defibrilátor (AED) slouží k obnově srdečního rytmu u člověka se srdeční zástavou. Použít jej může i naprostý laik, přístroj po aktivaci navádí uživatele obrazovou a hlasovou nápovědou. „Pro co nejefektivnější užití defibrilátoru jsme pro naše zaměstnance připravili na konci května speciální praktické školení. Lektorkou byla Marinella Danosová, přednostka Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče fakulty zdravotnických věd, která současně působí na Zdravotnické záchranné službě Olomouckého kraje. Školení teď v říjnu zopakujeme,“ uvedla Blanka Vítová, proděkanka pro organizaci a rozvoj PF UP. Fakulta zakoupila AED ze svých prostředků.

Mapa veřejně přístupných defibrilátorů je dostupná na webu aplikace Záchranka.

Kromě defibrilátorů určených pro laickou první pomoc se v budovách Univerzity Palackého vyskytuje další dvacítka přístrojů podobného typu, a to na fakultě zdravotnických věd a lékařské a pedagogické fakultě. Jedná se buď o cvičné simulátory bez výboje určené pouze pro výuku, se kterými nejde člověka oživovat, nebo o ostré funkční přístroje, které ale může obsluhovat pouze odpovědný a zaškolený pracovník.

Defibrilátory určené pro laickou první pomoc na UP

Fakulta tělesné kultury
NA, budova děkanátu/vrátnice
NB, budova center – ACB hala/testovací hala (Vyšetřovna 2)