Udržitelné léto s UP: Praktický průvodce pro domov i cesty

Grafika: Žurnál Online
Pátek 1. červenec 2022, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Léto, prázdniny a dovolené jsou ideálním časem, kdy můžeme trošku zvolnit a zamyslet se nad i nad věcmi, které jdou jindy kolem nás. Naše univerzita v poslední době hodně mluví o udržitelnosti. Jak k ní můžeme doma nebo v kanceláři přispět? Prázdninového praktického rádce připravila redakce spolu s koordinátorkou udržitelného rozvoje UP Zuzanou Huňkovou. Po celé prázdniny vždy jednou týdně nabídneme šikovné tipy.

Třídit, šetřit elektřinou, pít kohoutkovou vodu. Zhruba asi víme, občas i dodržujeme. Můžeme dělat pro naši planetu i vlastní peněženku víc? A jak? Téma pro Zuzanu Huňkovou a Udržitelnou univerzitu.

Díl 1.: Začneme zlehoučka. Je léto, jsou dovolené, výlety. Jak můžeme být udržitelní ve volném čase? Co radíte?

Na prázdniny se většina z nás těší především z důvodů cestování a dovolených. Tady mám pár tipů: kam můžete dojet autem, autobusem nebo vlakem, nelítejte. V posledních letech se otvírá spoustu vlakových spojení, např. s Chorvatskem nebo autobusové linky do mnoha evropských metropolí. Mějte na paměti, že uhlíková stopa z letů je mnohonásobně vyšší než z pozemní dopravy. Ve vlaku si navíc můžete číst, projít se, najíst se nebo se vyspat. Vyzkoušejte tyto nové alternativy. Na výlety si vždy berte svoji láhev na vodu (např. tu z UPointu), kterou si na většině míst můžete dopustit a nekupovat tak vodu v plastu. Úplně stejně je to se svačinami v krabičkách místo sendviče v plastu. Ke kafi si sedněte a dejte si ho do hrníčku nebo si noste vlastní hrníček, neberte si ho v jednorázovém kelímku s sebou. Zkoušejte lokální čerstvé jídlo a občas sáhněte po vegetariánské variantě. Budete se divit, jak vám zachutná.