Unie potřebuje reformu a odvážné politiky, shodli se europoslanci

Setkání s europoslanci moderovala vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence Naděžda Šišková.
Foto: Eva Hrudníková
Středa 2. listopad 2016, 12:00 – Text: Eva Hrudníková

Dva právníci, europoslanci Pavel Telička a Pavel Svoboda, a otázky zaměřené na současný stav Evropské unie. To byl scénář kulatého stolu, který v úterý pořádalo Jean Monnet Centre of Excellence při Univerzitě Palackého. Debata přilákala do auly právnické fakulty na 140 zájemců, většinu z řad studentů.

Kulatý stůl nazvaný „Evropská unie na rozcestí: Jak dál v době krize?“moderovala vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence Naděžda Šišková, která si pro hosty připravila řadu zajímavých otázek. Na úvod se mluvilo například o uprchlických kvótách nebo o Brexitu. „Velká Británie byla vždy svým způsobem jednou nohou mimo Evropskou unii. Vzpomeňme rabaty z rozpočtu, skutečnost, že nebyla součástí schengenského prostoru, a o euru ani nemluvě. Myslím, že odchod Británie se bude realizovat snadněji, než kdyby šlo o stát plně integrovaný,“ řekl europoslanec Pavel Svoboda a přiblížil některé technické problémy, které Brexit přinese. „Bude například potřeba přebrat evropský patentový systém nebo předělat rozpočet, neboť příspěvek Británie byl významný.“

Jeho kolega Pavel Telička upozornil na problém, že Velká Británie doposud neřekla, jak si představuje uspořádání svých vztahů s Unií. Podstatné bude, zda bude chtít být součástí vnitřního trhu. „Brexit bude mít dopady ekonomické, právní i politické samozřejmě pro obě strany jak pro Unii, tak pro Británii. V tuto chvíli je ale neumíme pojmenovat. Bude záležet na tom, co kdo bude chtít a zda převládne zdravý rozum,“ řekl Pavel Telička. On sám za Brexitem nevidí jen problémy, ale i příležitost. „Unie potřebuje celou řadu rozhodnutí a reformních kroků. Je čas nastartovat její další vývoj,“ dodal Telička.

V další části debaty došlo na otázku načasování vstupu České republiky do eurozóny a mluvilo se také o krizi evropských politických elit. Ta je podle některých zahraničních odborníků základem všech současných krizí. „Podívejme se na českou politiku. Evropská unijní politika nemůže být lepší, než je průměr národních politik a politiků. Chybí tu vize i odvaha. Možná někdo nějakou vizi má, ale nemá odvahu jít s ní na trh. Domnívám se, že odvaha je stěžejní vlastností politika,“ řekl Pavel Svoboda.

Závěr kulatého stolu patřil dotazům z publika. Studenty například zajímalo, jak se europoslanci dívají na možné členství Turecka v Evropské unii. „Podobné akce vítám. Jsou zpestřením výuky. Kulatý stůl byl pro mě velmi zajímavý. Rozšířil jsem si pohled na další dění v Unii,“ zhodnotil setkání s europoslanci Jakub Kozák, posluchač právnické fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích, který je nyní v Olomouci na výměnném pobytu v rámci Erasmu.

Telička se Svobodou přijeli do Olomouce na pozvání Jean Monnet Centre of Excellence v oboru evropského práva. Prestižní centrum, které má celouniverzitní působnost, vzniklo na právnické fakultě vloni na podzim, a to díky grantu Evropské komise. V Česku jde o ojedinělou instituci speciálně zaměřenou na klíčové právní problémy Evropské unie.