Univerzita Palackého představila své možnosti v Austrálii

Zástupci českých vysokých škol navazovali kontakty v Austrálii.
Foto: Archiv JM
Pondělí 17. duben 2017, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Výměnné studentské pobyty, využití vědeckých poznatků nebo společné letní školy, to vše by mohla přinést spolupráce českých a australských vysokých škol. Možnosti tuzemských univerzit představila v Austrálii delegace zástupců v čele s rektorem Univerzity Palackého Jaroslavem Millerem.

Cílem cesty bylo otevřít českým vysokým školám dveře v Austrálii ke spolupráci s tamními vysokými školami a vědeckými ústavy. „Chtěli jsme také dokázat, že máme co nabídnout a že úroveň naší vědy a výzkumu a naše vědecká infrastruktura je srovnatelná s jejich,“ řekl Jaroslav Miller. V Austrálii se představilo osm vysokých škol a univerzit. Kromě Univerzity Palackého také VŠCHT, ČVUT, VŠB, VUT, Západočeská univerzita, Technická univerzita Liberec a Univerzita Pardubice.

Česká delegace jednala se zástupci dvanácti škol ze tří míst: z Melbourne, ze Sydney a z Brisbane. Každá ze zúčastněných škol měla pro zahraniční partnery vlastní nabídku. „Mě například velmi zajímalo klima pro agrární výzkum, protože tomuto tématu se na naší univerzitě věnujeme. Mluvil jsem o našem geneticky modifikovaném ječmeni a možnostech, jak by se mu dařilo v tamních podmínkách,“ zmínil rektor. Prezentoval i další vědecké objevy, mimo jiné i jeden z posledních, tzv. nekovový magnet, a také výsledky onkologického výzkumu odborníků z lékařské fakulty. „Austrálie je na tom v některých aspektech stejně jako Česká republika. V posledních deseti, patnácti letech poměrně masivně investovala do vědy, výzkumu a nových technologií. Tudíž úroveň vědy obou zemí je dost podobná, oni nám mají co nabídnout a my jim také.“

Další oblastí, které se česká delegace věnovala, byly možnosti výměnných studentských pobytů. „Australské univerzity mají dobrou infrastrukturu a poměrně vysokou akademickou kulturu, včetně kvality výuky. Zároveň platí, že pro australské studenty je Evropa atraktivní destinací, kam jezdí rádi studovat,“ připomněl rektor UP. Možnost spolupráce se rýsuje i při organizování různých společných akcí, jako jsou letní školy a podobně.

Austrálie by se tak v blízké budoucnosti mohla stát zajímavým partnerem. „České vysoké školy mají hustou síť spolupracujících univerzit, a to jak v Evropě, tak ve Spojených státech. Přibývá také partnerů v Asii, především se rozšiřuje spolupráce s čínskými, japonskými, korejskými či tchajwanskými školami. Austrálie, která patří k vědecky i akademicky vyspělým zemím, ale doposud zůstávala na periferii. To chceme změnit,“ dodal rektor Jaroslav Miller.