Univerzita stoupá v mezinárodním žebříčku udržitelnosti

Foto: Vojtěch Duda
Pondělí 2. leden 2023, 11:19 – Text: Michal Zych

Schválení strategie a akčních plánů udržitelného rozvoje, dlouhodobá podpora sdílené dopravy, vzdělávací akce o klimatu nebo digitalizace agendy – to jsou jen některé z úspěchů, kterých Univerzita Palackého v uplynulém roce dosáhla v oblasti udržitelnosti. Nejen díky nim se univerzita posunula v mezinárodním žebříčku UI GreenMetric o 96 příček vzhůru.

UI GreenMetric World University Rankings je první mezinárodní žebříček, který od roku 2010 hodnotí, nakolik univerzity rozvíjejí svou infrastrukturu i vzdělávání s ohledem na životní prostředí a principy udržitelnosti. Měl by přispět k akademické debatě o udržitelnosti ve vzdělávání a podporovat společenskou změnu, která bude respektovat cíle udržitelného rozvoje. Právě univerzity v ní mají hrát klíčovou roli a inspirovat své okolí.

„Porovnání se zaměřuje na šest hlavních oblastí: infrastruktura, energie a změna klimatu, odpad, voda, transport a vzdělávání a výzkum. V každé z nich se vyplňuje 5 až 20 indikátorů, ke kterým je zároveň potřeba připojit důkaz například v podobě fotografie, odkazu na web nebo slovního popisu,“ vysvětluje Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje UP.

Nejvyšší hodnocení obdržela univerzita v oblasti dopravy, nakládání s odpady a vzdělávání. V hodnocení se pozitivně odrazil důraz na třídění odpadu a opatření proti jeho vzniku. Body přinesly také webové stránky Udržitelné univerzity, zapojení studentů do aktivit spojených s udržitelností nebo pořádání kurzů.

Univerzita Palackého se do žebříčku zapojila podruhé, přes stále rostoucí počet zapojených univerzit se posunula z 642. na 546. místo.

Celkově si nejlépe vedou vysoké školy v Nizozemsku, Velké Británii a USA. Více informací o žebříčku, metodologii i výsledky za jednotlivé roky si můžete prohlédnout zde. Aktuality z oblasti udržitelnosti na UP pak najdete na webu Udržitelné univerzity.