Univerzitní oslavy jdou do finále. Podzim přinese bohatý program

Olomoucká univerzita vítá před jezuitským kostelem Panny Marie Sněžné olomouckého biskupa kardinála Ferdinanda Julia hraběte Troyera při jeho slavnostním vjezdu do města 26. srpna 1747.
Výřez z obrazu: Žurnál UP
Středa 13. září 2023, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Velká výstava k historii univerzity, slavnostní koncert, čestný doktorát, mezinárodní konference, to vše a mnohem víc nabídne podzimní část oslav, jimiž si letos připomínáme 450 let od založení olomouckého vysokého učení. Univerzita Palackého od začátku letošního roku připravila řadu akcí pro studenty, zaměstnance, absolventy i veřejnost. Program vyvrcholí v následujících měsících.

Zatímco jaro bylo – zjednodušeně řečeno – ve znamení prezentace „Palackého univerzity“, a to doslova prostřednictvím popularizace moderního odkazu muže mnoha talentů, jehož jméno v novodobé historii škola nese, podzim nás vrátí k zakladatelům naší alma mater.

Umění a univerzita

Velkou událostí totiž bude na počátku října zahájení výstavy Chrám moudrosti – Jezuitská univerzita v Olomouci 1573–1773. Součástí bude i jedinečná expozice univerzitních insignií nazvaná Symboly moudrosti – třináct žezel olomoucké univerzity, která vznikla ve spolupráci s Univerzitou Innsbruck.

„Výstava představí historii vysokého učení v Olomouci tak, jak ho chápeme v souvislosti s jezuitskou minulostí univerzity. Bude i ukázkou moderního výstavnictví a návštěvníci si užijí interaktivitu a zvláštní dispozici výstavy. Při podzimních oslavách vstoupíme i do veřejného prostoru, nabídneme prezentaci nových knih, debaty o historii a současnosti univerzity a programy pro středoškoláky,“ uvedla prorektorka Andrea Hanáčková.

A pokud výstava ve Vlastivědném muzeu ukáže kromě jiného i nádheru užitého umění v podobě zdobných insignií, umění zcela jiného druhu a zcela jiného století nabídne výzdoba jedné ze stěn budovy koleje J. L. Fischera. V rámci Street Art Festivalu totiž vznikne mural, tedy obří nástěnná malba s motivem tváře Františka Palackého. Výtvarné umění doplní i hudba. Na 17. listopadu se chystá slavnostní koncert Moravské filharmonie Olomouc, kde zazní i díla autorů spojených s naší univerzitou, jako je Marek Keprt, Vít Zouhar, Jan Vičar či Tomáš Hanzlík.

Duchovní odkaz a ocenění osobností

Univerzita rozvíjí i duchovní odkaz předků, takže v programu nemůže chybět ani slavnostní mše, které se zúčastní i představení jezuitského řádu, který stál u vzniku olomouckého vysokého učení.

V roce oslav budou uděleny také dva čestné doktoráty. Univerzita titulem doctor honoris causa oceňuje přínos výrazných osobností z různých oborů lidských činností. Začátkem tohoto týdne se stal čestným doktorem UP jeden z nejvýraznějších teologů naší doby, arcibiskup kardinál Christoph Schönborn (psali jsme zde), v listopadu pak toto ocenění obdrží náš absolvent a slavný jazzový pianista a skladatel Emil Viklický.

Univerzitní svět

V rámci letošního jubilejního roku se uskuteční řada akcí, které se vztahují k univerzitnímu dění. Je jich celá řada a určeny jsou jak studentům, zaměstnancům a absolventům, tak i uchazečům. Za sebou tak už máme Absolventský den, před sebou mj. Meet UP na náplavce Josefa Jařaba pro nastupující studenty. Na počátku října budeme hostit rektory a rektorky všech tuzemských vysokých škol, kteří zde zahájí akademický rok. Ve stejném měsíci k nám zamíří hosté ze zahraničí, kteří se zúčastní setkání prezidentů evropských univerzit sdružených v alianci Aurora. Prezentovat se budeme na veletrzích pro uchazeče, na Noci vědců, Dni otevřených dveří atd.

Výčet všech akcí najdete na webových stránkách 450.upol.cz.