UPoint připomene listopad 1989 v originálním dokumentárním sestřihu

Archivní foto: Petr Zatloukal
Úterý 22. listopad 2016, 7:45 – Text: Velena Mazochová

Vstupní portál univerzitního informačního centra UPointu na Horním náměstí se ve středu večer promění v  improvizované ´podzimní´ kino. Na projekčním plátně ožijí historické okamžiky, které v listopadu 1989 ovládly dění na olomoucké univerzitě.

Dobové videozáznamy z univerzitního archivu přiblíží atmosféru studentských happeningů, okupační stávky i setkání na Horním náměstí. „Celý dokument je koncipovaný jako listopad 1989 z pohledu olomoucké univerzity, nikoli jako sled chronologických událostí. Chceme zájemce seznámit s  ojedinělými záběry, které podle našeho názoru nemohli jinde vidět a připomenout, čeho byla univerzita před sedmadvaceti lety schopna,“ uvedl vedoucí Audiovizuální produkce UP Martin Müller.

Diváci se tak stanou svědky ´korunování´ lvů před soudní budovou, stavby zdi z papírových krabic u tehdejšího Okresního výboru KSČ nebo památného vystoupení Josefa Jařaba ve Sportovní hale UP, které odstartovalo další studentské aktivity. „Objeví se i záběry z tehdejšího koncertu Karla Kryla a jeho písně budou také celý dokument provázet,“ doplnil Martin Müller.

Sestřihem původních videozáznamů, které v roce 1989 vytvořili někdejší pracovníci univerzitního audiovizuálního centra, vznikl zhruba dvacetiminutový dokumentární snímek. Jeho projekci budou moci diváci sledovat před vstupem do UPointu z Horního náměstí. „Vstupní portál kupodivu odpovídá zcela přesně rozměrům velkého projekčního plátna, které tam vsadíme. Projektor bude na něj dokument promítat zevnitř informačního centra,“ vysvětlil Martin Müller. Promítání začne 23. 11. v 19 hodin.