Výpravná publikace Dějiny Šternberka vzniká na Univerzitě Palackého

Výtvarný koncept Radima Měsíce zpracovaný do podoby dvousvazkové makety v měřítku 1:1. Na fotce v textu rektor UP Martin Procházka a starosta města Šternberka Stanislav Orság při podpisu smlouvy.
Foto: Háta Kreisinger Komňacká a archiv města Šternberka
Sobota 3. červenec 2021, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Zhruba čtyři a půl roku se věnoval více než dvacetičlenný tým vedený Davidem Papajíkem z katedry historie Filozofické fakulty UP dějinám města Šternberka. Z výstupů rozsáhlého výzkumu vzniklo dílo, které vyjde ve Vydavatelství Univerzity Palackého.

Obsáhlé dílo vzniklo na základě dohody mezi Univerzitou Palackého a městem Šternberkem. Historici zahájili práci na počátku roku 2017. Nedávno převzal rukopis v rozsahu tisíc dvě stě stran s více než šesti sty fotografiemi starosta Šternberka Stanislav Orság. Kniha bude k dispozici v příštím roce.

„Síla díla je podle mne v celistvém pohledu na dějiny tohoto v rámci Moravy poměrně důležitého sídla. V podstatě kam se v dějinách sáhlo, tam se zjistilo, že dosavadní tradované údaje jsou buď mylné, nebo nesprávně interpretované. A to od počátku dějin města až po přelomové období první poloviny 20. století včetně otázek česko-německých vztahů, spíše německo-českých vztahů. Vývoj po roce 1945 dokonce nebyl podrobněji zpracován vůbec. Celý projekt dějin Šternberka tak má mnohem širší nadregionální přesah a význam,“ uvedl vedoucí badatelského týmu David Papajík z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Zdůraznil přitom, že dějiny Šternberka dosud nebyly podrobně odborně zpracovány a odborníci z Univerzity Palackého tak ve spolupráci s historiky Státního okresního archivu v Olomouci, Vlastivědného muzea v Olomouci, Archeologického centra v Olomouci a Masarykovy univerzity v Brně nejprve museli provést rozsáhlý výzkum pramenů, jejich rozbor i analýzu.

Na výsledek výzkumu je hrdý i rektor Univerzity Palackého Martin Procházka, který v červnu na šternberské radnici podepsal smlouvu na vydání knihy Dějiny Šternberka. „Považuji za velmi důležité, aby univerzita spolupracovala na projektech, díky nimž se daří popsat a popularizovat historii krásných a zajímavých míst, k nimž město Šternberk bezesporu patří. Díky našim odborníkům a zázemí pro badatelskou práci jsme v tomto ohledu pro města a obce v regionu vyhledávaným partnerem. Jsme zároveň garantem kvality od začátku přípravy publikace až po její vydání, na němž se vedle našich historiků podílí i Vydavatelství UP,“ řekl rektor UP.

Právě Vydavatelství UP uspělo ve veřejné soutěži na vydání knihy a podle Háty Kreisinger Komňacké z tamní vydavatelské redakce jsou kompletní podklady – tedy rukopis a obrazové materiály – již v jeho prostorách.

„Nyní si vše potřebujeme projít, abychom si udělali přesnější představu o tom, co nás čeká, protože v rámci veřejné soutěže jsme dostali pouze obecné zadání. U výpravné publikace, jakou mají být Dějiny Šternberka, má zásadní význam grafická úprava. Jsme velmi rádi, že se tohoto úkolu ujal grafik Radim Měsíc, se kterým jsme již dříve spolupracovali na rozsáhlé publikaci o Jiřím Loudovi,“ uvedla. Dodala, že ve spolupráci s městem a autorským týmem nyní již probíhají přípravy, které vedou k finalizaci výtvarného konceptu.

Na reprezentativní publikaci Dějiny Šternberka se velmi těší také starosta města Stanislav Orság. „Spolupráce s Univerzitou Palackého si cením, odborníci z katedry historie pracovali na přípravě knihy více než čtyři roky. Letos na jaře nám předali obsáhlý rukopis s bohatou fotodokumentací. Těším se, že naše město bude konečně mít odborně, detailně a kvalitně zpracované dějiny. Podobná publikace tu dosud chyběla. Osobně se na knihu moc těším a věřím, že potěší nejen šternberské rodáky, ale všechny milovníky historie,“ řekl.