Výstava fotografií Kde domov můj je k vidění v Knihovně UP

První místo ve fotografické soutěži Kde domov můj získala Alexandra Ženatá, studentka FTK.
Fotogalerie: Anna Bartolotti
Pátek 16. listopad 2018, 11:29 – Text: Tomáš Krejčiřík

Do poloviny prosince bude v Knihovně UP k vidění fotografická výstava nazvaná Kde domov můj, která vznikla v rámci soutěže uspořádané pro akci Noc venku Olomouc, jež pravidelně na podzim upozorňuje na problematiku bezdomovectví. Vernisáž se uskutečnila za účasti porotců a autorů snímků a s hudebním doprovodem Lucie Redlové.

Univerzita Palackého jakožto jeden z organizátorů akce v létě vyzvala své studenty a zaměstnance o zaslání svých fotografií se sociální tematikou, které se týkají toho, co je nám blízké – vnímání domova. Odborná porota vybrala pro výstavu ze zaslaných sérií celkem 26 snímků od 14 autorů. Fotografie jsou z českého prostředí (Valašsko, Hodonínsko, Olomoucko) i ze zahraničí (Indonésie, Vietnam, Velká Británie, Kuba, Turecko, Kyrgyzstán).

Název výstavy odkazuje k letošním oslavám 100 let od vzniku Československa a také k významnému souboru snímků Kde domov můj Jindřicha Štreita, ikony české fotografie se sociální tematikou, který vystavené snímky vybíral společně s Barborou Skopalíkovou a Svatoplukem Klesnilem. „Při výběru jsme se zaměřili především na vizuální kvalitu zaslaných prací, ale také jak se autorům podařilo vystihnout téma soutěže. Někteří pracovali se symbolickou rovinou a jiní zase s konkrétními sociálními tématy. Všechny tyto přístupy jsme zohlednili při výběru oceněných a vystavených prací,“ upřesnil fotograf Svatopluk Klesnil, dvojnásobný laureát v soutěži Czech Press Photo.

První místo v soutěži Kde domov můj získala studentka FTK Alexandra Ženatá se snímky z Bali a Vietnamu. „O soutěži jsem se dozvěděla v létě, když jsem byla zrovna v zahraničí. Při focení jsem se pak zaměřovala na téma a ,lovila‘ snímky. Jsem ráda, že mé fotografie jsou vidět na akci Noc venku,“ uvedla Alexandra Ženatá. Druhé místo obdržela studentka LF Lenka Šimčíková a její fotografie zachycují tradiční život na Valašsku. Třetí příčka patří studentovi právnické fakulty Janu Hudáčovi se sérií z Velké Británie. Čestná uznání získali studentka Petra Slezáčková a vědecký pracovník Dominik Novák.

Noc venku, která se konala v Olomouci pošesté a poprvé na nádvoří Zbrojnice, uspořádala Univerzita Palackého ve spolupráci s Charitou Olomouc a za podpory Armády ČR, Filozofické fakulty UP a sociální firmy SocioFactor. I letos si návštěvníci užili koncerty, improvizační show, filmovou projekci a besedu s odborníky. Odvážní jedinci strávili listopadovou noc pod širým nebem a vyzkoušeli si, jaké je to být na chvíli bez domova.