Výstava k historii olomoucké univerzity se z Iowy přesune na Manhattan

Foto: Lukáš Merz
Úterý 26. září 2023, 15:45 – Text: Egon Havrlant

Krajané za oceánem a obdivovatelé evropské historie a tradic mohou až do poloviny letošního října navštívit expozici olomoucké univerzity v Národním českém a slovenském muzeu a knihovně v Cedar Rapids (NCSML) ve Spojených státech amerických. Vernisáž výstavy ke 450. výročí založení druhé nejstarší univerzity v České republice proběhla za účasti významných hostů. Koncem října se Univerzita Palackého (UP) představí rovněž na Manhattanu, výstava k její bohaté historii totiž bude součástí galavečera pořádaného v Českém centru v New Yorku.

„V Cedar Rapids si výstavu o historii a současnosti naší univerzity prohlédne během měsíce několik tisíc návštěvníků, muzeum patří mezi tři nejnavštěvovanější památky v americkém státě Iowa. Už v průběhu vernisáže byl zřejmý velký zájem o naši prezentaci, pro většinu Američanů je téměř pětisetletá historie naší alma mater něco nepředstavitelného,“ popsal zkušenosti Jiří Stavovčík, prorektor pro internacionalizaci UP.

Při uvedení výstavy nechyběli členové správní rady Národního českého a slovenského muzea a knihovny. „Hezké bylo, když emeritní prezident tamní Mount Mercy University Thomas Feld zavzpomínal na tři návštěvy našeho emeritního rektora a uznávaného amerikanisty Josefa Jařaba v Cedar Rapids a na dlouhé rozhovory, které spolu vedli. Rovněž bylo milé, že se na vernisáž výstavy přišla podívat například i naše studentka, která se věnuje studiu fyziky na Coe Collage v Cedar Rapids,“ doplnil prorektor Stavovčík.

Prezentace univerzitního výročí proběhne 22. října v Českém národním domě v New Yorku, kde mezi oficiálními hosty vystoupí po boku ředitele newyorského Českého centra Miroslava Konvaliny také Arnošt Kareš, generální konzul České republiky v New Yorku, nebo Martin Procházka, rektor UP. Součástí večera bude klavírní recitál Jana Bartoše, renomovaného českého klavíristy, připraveny jsou rozhovory s prezidentkou NCSML Cecilií Rokusek nebo s českým plastickým chirurgem působícím v USA a absolventem olomoucké lékařské fakulty Bohdanem Pomahačem. Prezentován v centru bude i Olomoucký kraj a město Olomouc.

Více informací ke galavečeru je možné najít na stránkách Českého centra v New Yorku zde.