30 let svobody! A jak dál? Nenechte si ujít velkou debatu rektorů, novinářů, studentů a veřejnosti v Pevnosti poznání

Repro: Žurnál UP
Úterý 29. říjen 2019, 11:17 – Text: (red)

Univerzita Karlova připravuje ve spolupráci s Univerzitou Palackého u příležitosti 30. výročí 17. listopadu 1989 velkou veřejnou debatu s názvem „30 let svobody! A jak dál?“ Debata se bude konat v úterý 5. listopadu od 17:30 v olomoucké Pevnosti poznání. Vstup na besedu je zdarma.

Diskuze se zúčastní rektoři obou univerzit Tomáš Zima a Jaroslav Miller, politolog FF UP Tomáš Lebeda, novináři Jindřich Šídlo ze Seznam Zpráv a Nora Fridrichová z ČT, bývalý předseda vlády Vladimír Špidla, bývalý eurokomisař Pavel Telička, diplomatka Jana Hybášková, politolog Lubomír Kopeček a youtuber Lukáš „Lukefry“ Fritscher a také zástupci studentů. Veřejná debata je pokračováním projektu Univerzity Karlovy „Česko! A jak dál?“.

„Třicáté výročí 17. listopadu 1989 je vhodnou příležitostí ohlédnout se a zhodnotit, jak si jako společnost a země v éře svobody vedeme, jak jsme úspěšní, co se povedlo a co ne. Chceme se podívat na události z různých úhlů pohledu, proto jsme připravili veřejnou diskusi a pozvali do ní významné osobnosti veřejného života, aktéry revolučního dění, novináře, akademiky, politiky i politology. Naším cílem není jen řešit minulost, ale diskutovat také o tom, kam směřujeme, o výzvách a příležitostech, které jsou před námi. Mám proto radost, že se nám podařilo do přípravy akce zapojit studenty a studentky. Jsem přesvědčen, že sametová revoluce nám otevřela dveře k demokracii a svobodě. Naše občanská společnost je velmi mladá a čelí celé řadě překážek. O cestě, jak je překonávat, je nutné intenzivně mluvit. Věřím, že k tomu přispěje i tato debata,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Diskutovat se bude o čtyřech časových obdobích a hlavních událostech, které je provázely: Sametová naděje (1989–1999), Zpátky do Evropy (2000–2009), Politické turbulence (2010–2019), Jak dál? (2020–?).

Do přípravy akce se zapojili studenti obou univerzit. Ke všem čtyřem časovým obdobím natáčí krátká videa, která ukáží, jak uplynulých třicet let svobody vnímají mladí lidé. Studenti budou rovněž diskuzi spolumoderovat a pokládat první dotazy.

Debata v Olomouci se bude konat pod záštitou Olomouckého kraje a statutárního města Olomouc. Hodnocení třiceti let svobody bude už sedmou veřejnou diskuzí v rámci projektu Univerzity Karlovy „Česko! A jak dál?“. Podrobné informace o diskuzích, fotogalerie, videa i závěry debat lze najít na webu projektu www.ceskoajakdal.cz.

30 LET SVOBODY. A JAK DÁL?

1. 1989–1999 (Téma: Sametová naděje / československý rozvod / kuponová privatizace / opoziční smlouva)

• prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D., rektor Univerzity Palackého v Olomouci

• prof. PhDr. Lubomír Kopeček, Ph.D., Katedra politologie FSS Masarykovy univerzity v Brně

• PhDr. Jana Hybášková, diplomatka

 2. 2000–2009 (Téma: Zpátky do Evropy)

• Jindřich Šídlo, novinář, Seznam zprávy

• PhDr. Vladimír Špidla, bývalý premiér ČR

• JUDr. Pavel Telička, bývalý místopředseda Evropského parlamentu

3. 2010–2019 (Téma: Politické turbulence / ekonomický růst)

• doc. PhDr. Tomáš Lebeda, Ph.D., vedoucí Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého

• JUDr. Pavel Rychetský, dr. h. c., předseda Ústavního soudu

• Mgr. Nora Fridrichová, M.A., novinářka, Česká televize

4. 2020–? (Téma: Česko, jak dál?)

• prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, rektor Univerzity Karlovy

• Ester-Marietta Sidibé, studentka žurnalistiky, Univerzita Karlova

• Lukáš „Lukefry“ Fritscher, youtuber

 

Moderátoři diskuze:

• Mgr. Luboš Palata, redaktor Deníku

• Bc. Kristína Pitoňáková, studentka Evropských studií a mezinárodních vztahů, Univerzita Palackého v Olomouci

V hlavní roli studenti. Každé téma představí multimediální videospot studentů UP a UK. Studenti budou pokládat první dotazy, budou se podílet na moderaci večera.

Zpět