Absolventi podporují Nadační fond Univerzity Palackého

Nadační fond UP se představil i na loňském absolventském setkání. Podpořit ho mohl každý ve speciální tombole. Na fotografii Dita Palaščáková a moderátor a absolvent UP Jakub Železný.
Foto: Vojtěch Duda
Pondělí 27. březen 2017, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Stovky, tisícovky i desetitisíce. Různé peněžní částky, různí dárci, ale společný příjemce – Nadační fond Univerzity Palackého, který podporuje excelentní mezinárodní vědecko-výzkumné a umělecké aktivity olomouckých studentů. Právě tato myšlenka je sympatická stále většímu počtu lidí, kteří se rozhodli otevřít i své peněženky.

Nadační fond UP pomáhá zajímavým studentským projektům od roku 2015. Mezi vybrané žadatele rozděluje každým rokem zhruba osm set tisíc korun, které jsou příspěvkem České spořitelny, hlavního donátora fondu. Studenti, kteří se svou žádostí uspějí, mohou získat peníze například na pobyt, literaturu, letenky nebo stáž na prestižním vědeckém pracovišti. Příspěvek dostávají na rok, během něhož musí realizovat svůj projekt.

V roce 2015 fond podpořil jedenáct studentů, loni deset. „Kolik to bude letos, zatím nevíme, dostali jsme 42 žádostí, které bude posuzovat správní rada fondu,“ řekla Dita Palaščáková, koordinátorka fondu. Univerzita fond pravidelně představuje nejen studenům a akademické obci, ale i veřejnosti a především absolventům.

„Na počátku tohoto roku jsme informace o aktivitách Nadačního fondu UP poslali více než osmi tisícům lidem, kteří jsou registrováni v našem Klubu absolventů,“ uvedla Eva Blažková, která je garantem absolventského programu na UP. „Absolventi i studenti naší univerzity se na nás obracejí stále více a chtějí nám přispět. Líbí se jim, že náš fond, který nemá zatím v rámci českých univerzit obdoby, je transparentní a slouží studentům bez zbytečné byrokracie,“ vysvětlila Dita Palaščáková.

Mnozí absolventi chtějí dát příspěvkem najevo sounáležitost se svou alma mater. Třeba jako advokát a insolvenční správce Kamil Andree, absolvent právnické fakulty: „Nadační fond se mi líbí, protože podporuje dobrou věc – vzdělání. Výborný je způsob, kterým tak činí. Peníze dárců jdou přímo na konkrétní projekty a studentům. Motivací je pro mne také osobní vztah k univerzitě, jíž jsem absolvent, a kde jsem získal dobré vzdělání.“ Podobně reaguje i Martin Šmajser, absolvent přírodovědecké fakulty a vedoucí obchodního týmu Korporátního centra České spořitelny. „Myšlenka Nadačního fondu se mi líbila hned od počátku. Byla totiž rozvojová – tvořila něco nového, byla regionální – studenti a akademici pomáhají svému regionu a navíc byla a je i společensky prospěšná,“ řekl  Šmajser.

I když stěžejní část peněz získává Nadační fond UP zatím od České spořitelny, síť individuálních dárců se rozšiřuje. Přispět lze přitom jednoduše: na stránkách fondu je ikona Finanční dar, která přes platební bránu rovnou umožňuje poslat příspěvek. Nemusí jít o žádné horentní peníze. „Přispívají nám třeba studenti stokorunami a my jsme za to rádi. Nezáleží tolik na výši sumy. Důležité je vědomí společenství a to, že každý může darovat někomu příležitost,“ dodala Dita Palaščáková.