Absolventi UP nabízejí Dámu na G4

Foto: Tobiáš Kučera
Sobota 23. březen 2019, 7:17 – Text: Milada Hronová

Absolventi různých oborů Univerzity Palackého, kteří z velké části tvoří kapelu New Street Band a taneční studio Tancelář, připravili představení Dáma na G4. Jde o hudebně taneční příběh inspirovaný starou swingovou hudbou George Gershwina a moderním pojetím swingu Gordona Goodwina. Jedno z posledních představení nabídnou na konci března.

„Dáma na G4 je určena všem, kdo mají chuť slyšet dobrou muziku, vidět Pole dance na světové úrovni a znají ten pocit, když rozum bojuje s touhou něco zažít,“ říká Michal Vičar, absolvent psychologie filozofické fakulty, který nyní působí na katedře rekreologie fakulty tělesné kultury a zároveň vede New Street Band.

Zdůrazňuje, že Gershwin a Goodwin byli pro kapelu výzva. „Jejich hudba není zrovna jednoduchá. Ani nevím, kolikrát jsme zkoušeli. Bylo to celkem náročné,“ dodává. Spolupráce s Tanceláří, kterou vede Michaela Páťalová, absolventka hudební kultury pro druhý stupeň ZŠ a pro střední školy a speciální pedagogiky se zaměřením na psychopedii a logopedii pedagogické fakulty, byla postavená především na propojení pole dance a jazzové hudby.

„Hlavní roli v příběhu sehrává skladatel a servírka. Celé představení je umístěno do baru a zájemce čekají propracované skladby. Vlastně se vůbec nemluví, vše potřebné totiž říká hudba a pohyb. Jde o jakýsi rozpohybovaný obraz, který charakterizují tři barvy – černá, bílá a červená,“ doplňuje Michaela Páťalová. Název představení pak podle ní a podle Jany Olejníčkové, hlavní autorky scénáře, vznikl zvláštní shodou okolností.

„Dočetla jsem se, že ve stejném roce, kdy vznikla Rapsodie v modrém, se konal i velký šachový turnaj v New Yorku. Tak mi přišla myšlenka na skladatele, který pravidelně chodí do baru a snaží se skládat muziku. Šachovnice, u které sedí, je v podstatě notový papír, na němž píše, skládá notu za notou. Snaží se vše vymyslet. Přitom však bojuje se svým vnitřním já, které sedí naproti němu a neustále mu říká, že bez trochy citu a vášně nic nevymyslí, ani nesloží, ani neuhraje. Cit a emoce v představení provokuje právě servírka, která se kolem skladatele pohybuje jako múza. Na pódiu jsou i další dvě zpěvačky. Jsou alternativním egem, které znázorňuje cit a vášeň, jež ve skladateli chtějí probudit,“ vysvětluje Jana Olejníčková. Dáma na G4 je podle ní múza, zároveň však i šachová figurka, tah či políčko v šachu a skrytý motiv iniciál skladatelů George Gershwina a Gordona Goodwina.

Představení se uskuteční 28. března v Divadle na Šantovce a během večera se posluchači mohou těšit na světoznámé skladby Hunting Wabbits, Summertime, Bess you is my woman či Somebody loves me. V závěru zazní i jazzové variace na známou 40. symfonii Mozarta, která opěvuje skladatele, protože se mu díky všem múzám podařilo dílo napsat.

„Jsme velmi rádi, že se nám podařilo dát toto představení dohromady. Doprovázelo ho hodně úskalí. Snad největší potíž ale byla s nedostatkem času," říká tanečnice Jana Olejníčková. Doplňuje, že se všichni po absolvování univerzity už věnují svým profesím a sladit společné chvíle na zkoušení byl velký logistický úkol. „Já učím speciální pedagogiku, pedagogem je i šéf kapely Michal Vičar, stejně tak zpěvák Jan Sítař, který absolvoval na pedagogické fakultě němčinu a hudební výchovu. Svůj čas musela uzpůsobit i zpěvačka Tereza Gronychová, která je absolventkou muzikologie filozofické fakulty. Tak určitě přijďte,“ dodává.

Více ZDE.

Dáma na G4 – autorské hudebně-taneční představení, 28. 3., 19 hod., Divadlo na Šantovce

New Street Band – kapela z Nové Ulice je formace dvaceti mladých muzikantů z Olomouce a jejího okolí. Vede ji Michal Vičar. Hudební těleso vzniklo v roce 2011 a skládá se především z absolventů základních uměleckých škol a konzervatoří. Účinkuje v tradiční bigbandové sestavě – pět saxofonů, čtyři trubky a pozouny, piano, kontrabas, kytara a sada bicích nástrojů. S orchestrem stabilně vystupují dva zpěváci a dvě zpěvačky. Většina členů jsou absolventi UP, někteří dnes na olomoucké univerzitě působí i jako pedagogové.

Tancelář – taneční studio založené v roce 2014. Vede ho Michaela Páťalová. Nabízí pole dance/pole sport. Taneční lekce, cvičení, dětské lekce.