Absolventka napsala knihu dopisů pro mladé sportovce

Foto: archiv E. Maixnerové
Úterý 15. srpen 2023, 8:00 – Text: Martin Višňa

S pomocí crowdfundingové kampaně vydala absolventka Fakulty tělesné kultury UP, trenérka a lektorka Eliška Maixnerová knihu nazvanou Dopisy mladému sportovci od Vítěze. Velikostí kapesní, ale užitečná publikace zahrnuje šedesátku vzkazů plných podpory, inspirace, tipů a rad pro rozvoj sportovní kariéry i osobnosti mladého čtenáře.

„Nebylo to nic plánovaného. Jedno ráno jsem se vzbudila a hlavou se mi začala honit témata jednotlivých dopisů. Po chvíli jsem už musela vylézt z postele a psát si nápady do počítače. Brzy bylo hotových prvních 25 dopisů. Když jsem pak několik z nich dala přečíst čtyřem svým svěřenkyním, byly nadšené, že chtějí celou knížku. Takže jsem začala zjišťovat, jak se taková kniha vydává,“ vzpomíná autorka, která se od 11 let věnuje badmintonu, nejdříve jen jako hráčka, nyní především jako trenérka, mentální koučka a lektorka.

Všechny tyto pohledy i znalosti a zkušenosti, které získala jako vystudovaná fyzioterapeutka, také do knihy pro zhruba 13–17leté sportovce vetknula. „Není cílem, aby ji přečetli celou v kuse, spíše aby se ji naučili otevřít ve správný okamžik. Byla bych ráda, aby si čtenář v případě nějaké překážky nebo problému dokázal v knížce najít konkrétní dopis, který by mu zrovna v té situaci mohl pomoci. Jednotlivé dopisy obsahují příběhy s různými aktivitami, tipy, otázkami, myšlenkami, jsou zaměřené na to, aby mladý člověk poznal sám sebe, odkryl nějaké své vlastní osobnostní stránky, které jsou jeho výhodou anebo limitem, a s nimi uměl pracovat. Důležité je, aby se sportovec vyvíjel nejen po té sportovní stránce,“ vysvětluje Eliška Maixnerová.

Sedmašedesát vzkazů se tak dotýká nejen samotného tréninku, ale například i jeho sladění se školou či volným časem, také odpočinku, stravy, komunikace s trenéry, spoluhráči, rodiči i sám se sebou, zvládání proher nebo třeba i závislosti na mobilu. „Vítěz, který je u dopisů podepsán, je pro mě někdo, kdo tomu sportovci fandí ze všech nejvíc, kdo ho má maximálně rád, záleží mu na něm za všech okolností. Každý si jako Vítěze vlastně může dosadit, koho potřebuje,“ přibližuje autorka s tím, že nechybí ani prostor pro poznámky a kapesní velikost s kroužkovou vazbou jen umocňují užitečnost publikace.

Na ní mají velkou zásluhu i dvě spolupracovnice, se kterými se Eliška Maixnerová během roční práce seznámila. Dopisy doplňují tematické ilustrace Barbory Hudákové a o grafickou úpravu a sazbu se postarala Lenka Romanová ze Střední školy polygrafické, Olomouc, která prvotní náklad 500 kusů také vytiskla. Prostředky na vydání se podařilo vybrat v crowdfundingové kampani na portálu HitHit.

„Ještě než jsem první výtisky předala předplatitelům, chtěla jsem, aby o knihu bylo dobře postaráno i z duchovního hlediska. Tuto úlohu na sebe vzal můj kamarád, otec Hyacint. Během komorního setkání knize požehnal a společně jsme se pomodlili, aby se dostala k lidem, kteří ji potřebují, a našli v ní to, co hledají. Byl to pro mě silný okamžik a od té doby už kniha může žít vlastním životem,“ dodává Eliška Maixnerová, na jejímž blogu si lze Dopisy mladému sportovci od Vítěze obstarat.

V případě rozebrání prvního nákladu je již v jednání dotisk, který by mohl mít podporu České trenérské akademie Českého olympijského výboru.

Eliška Maixnerová (* 1990)

Badmintonistka, fyzioterapeutka, trenérka, mentální koučka, lektorka. Pochází z Prahy, vystudovala fyzioterapii na II. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a následně na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého, kde absolvovala i doktorské studium oboru Kinantropologie a kde dodnes přednáší. Jako hráčka badmintonu se stala třikrát mistryní ČR, zúčastnila i mistrovství Evropy a světa. Později působila u juniorské reprezentace jako fyzioterapeutka, v roce 2016 se stala hlavní trenérkou olomouckého klubu. Zaměřila se také na mentální trénink a od roku 2021 má na starosti vzdělávání trenérů badmintonu v ČR, přičemž stála u zrodu badmintonové konference, jejíž dosavadní dva ročníky hostila právě FTK UP.