AFOKINO vyráží na podzim do promítacích sálů po celé republice

Dokument Jeseníky – Království horské divočiny režiséra Mariána Poláka vznikal čtyři roky a olomoucké kino Metropol jej nabídne v rámci Absolventského dne UP a Dnů evropského dědictví v sobotu 9. září v 17.30.
Foto: AFO
Pátek 8. září 2023, 12:00 – Text: Martina Vysloužilová

Fanoušci poutavých filmů o vědě, kteří v dubnu nestihli filmový festival Academia Film Olomouc, mají jedinečnou příležitost vidět vybrané dokumentární snímky v kinech po celé České republice v rámci projekcí AFOKINO. Dramaturgové festivalu vybírali pečlivě a dali prostor sociálně-vědním a humanitním tématům, přírodovědným filmům i portrétům vědců. Zblízka se diváci podívají i na tak běžnou a zdánlivě odpudivou věc, jako je zvířecí trus.

Přežití v divočině není vůbec jednoduché. Unikátní flora i fauna Jeseníků se však dokonale dokázaly přizpůsobit drsným podmínkám. Dokument Jeseníky – Království horské divočiny režiséra Mariána Poláka vznikal čtyři roky a olomoucké kino Metropol jej nabídne v rámci Absolventského dne Univerzity Palackého a Dnů evropského dědictví v sobotu 9. září v 17.30. V září se mohou diváci těšit také na euforický snímek Lidi o trans* identitách, který si odnesl zvláštní uznání poroty České a Slovenské soutěže 58. ročníku AFO. Oba filmy doprovodí osobní účast autorů a diskuze.

„Dramaturgický tým pracuje s úspěšnými snímky z festivalu, které mají díky aktivitám AFO často jedinou distribuci v České republice. Vybíráme i tituly z běžné distribuce, které jsou spjaté se světem vědy a doplňujeme je o odborné úvody a debaty. Chceme divákům přinášet projekce s přidanou hodnotou,“ řekla Eva Navrátilová, ředitelka festivalu AFO. Doplnila, že v listopadu se v rámci AFOKINO vrátí k hitu letošního léta filmu Oppenheimer. Tento snímek ji a její kolegy nadchnul nejen jako portrét vědce, ale pro svůj dramatický a fascinující příběh o složitosti vědního pokroku a bolestivé etice aplikovaného výzkumu.

Filmy o vědě ukážou krásu ve zdánlivě odpudivých věcech

Na popularizační akci Noc vědců s tématem Tajemství uvede AFOKINO film Krásné tlení (Wrought), který díky pečlivě zvládnuté časosběrné technice ukazuje skrytý svět rozpadu a tlení rostlin i živočichů. Zábavný dokument Tajemství trusu (Secrets in the Scat) je zase o tom, jak nám studium zvířecího trusu umožňuje popisovat jejich chování a život v divoké přírodě Austrálie. Vybrané filmy tematicky připomínají dynamickou povahu světa, který se neustále mění a věda může sloužit jako ideální průvodce.

„Letošní výběr snímků do AFOKINO nebyl snadný. Mysleli jsme na rozdílné divácké skupiny a komunity, se kterými chceme AFO filmy sdílet. Chtěli jsme dát prostor vědecké dokumentární tvorbě i fikčním filmům tematizujícím život a dílo vědeckých osobností. Vybrané filmy jsou zrcadlem naší zvídavosti, otevřenosti a odvahy, které jsou základem humanity a předpokladem pro pochopení světa kolem,“ vysvětlil Ondřej Kazík, programový vedoucí festivalu AFO. Jeho osobním tipem je snímek Jak vyřešit budoucnost (Solutions), který propojuje vědce napříč obory. „Společně se zabývají výzvami, kterým čelí lidstvo v současnosti. Film nabízí naději a inspiraci v podobě netradičních řešení složitých problémů, jako je klimatická krize, sociální nerovnost a krize důvěry v demokracii.“

Většina projekcí AFOKINO se odehraje v Olomouci, na své si ale přijdou i diváci ve Zlíně a výběr nejlepších populárně-vědeckých filmů bude možné vidět i během sesterského festivalu Prague Science Film Fest. V listopadu se odehrají ozvěny v brněnském KUMSTu v rámci konference Velvet Innovation. V jednání jsou i projekce ve spolupráci s Českými centry v zahraničí. Již nyní jsou potvrzené dvoudenní ozvěny v polském Lublinu.

Sledovat vědecké snímky ve vlaku? Proč ne?!

Komu se nechce do kina, může si špičkové snímky o vědě vychutnat z pohodlí domova nebo třeba během cesty vlakem. Stačí se zdarma zaregistrovat na platformě Watch and Know, která přináší divácky a soutěžně nejúspěšnější tituly z festivalu. Zbystřit by měli nejen fanoušci kvalitních dokumentů, ale i rodiny s dětmi nebo učitelé, kteří by rádi doplnili výuku o poutavé snímky na probírané téma.

„Vybrali jsme vítězné snímky z mezinárodní soutěže Konstanta (Constant) i soutěže krátkých filmů (Haulout). V online prostředí dáváme prostor krátkým formátům. Vědu do kapsy vám přinesou snímky Zuckerbergu, dlužíš mi/patřím ti (Zuckerberg, You Owe/Own Me), Krásné tlení (Wrought) nebo PRIRODA 2.0. V jednání jsou i další filmy, prostor chceme dát divácky úspěšným filmům z 58. ročníku AFO, které v sálech AFO nemuseli všichni stihnout, nová várka filmů se na portále objeví postupně během září,“ upřesnil Ondřej Kazík.

AFO pořádá Univerzita Palackého v Olomouci každoročně již od roku 1966. Festival pravidelně představuje ty nejlepší současné vědecké snímky prestižních světových produkcí, které osobně uvádějí renomované ikony české i zahraniční vědy či zástupci filmového a televizního průmyslu. Cílem AFO je bourání předsudků a stereotypů o „nudných“ vzdělávacích filmech, stejně tak o přírodních, humanitních a společenských vědách. Hybnou organizační silou festivalu jsou především současní i bývalí studenti univerzity. Podle počtu akreditovaných diváků se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR. Příští rok se AFO koná 23.–28. dubna 2024.

PROGRAM AFOKINO 2023

• 9. září 2023, kino Metropol Olomouc: Jeseníky – Království horské divočiny (Jeseníky – the Kingdom of the Mountain Wilderness, Marián Polák, ČR, 2022)
  • 20. září 2023, umělecké centrum Konvikt, filmový sál: Lidi (Humans, Kateř Tureček, ČR, 2022)
  • 22. září 2023, Lofofora Zlín: série krátkých filmů