Akademici UP pokřtili v brněnském Mahenově divadle dvě ojedinělé knihy

Kritická edice Kantát B. Martinů na texty Miloslava Bureše vyšla v nakladatelství Bärenreiter Praha.
Fotogalerie: Milada Hronová
úterý 10. říjen 2017, 15:48 – Text: Milada Hronová

V přítomnosti téměř stovky hostů pokřtili Vít Zouhar a Gabriela Coufalová, oba z katedry hudební výchovy pedagogické fakulty, své dvě knihy, které pojí osobnost skladatele Bohuslava Martinů. Slavnostní křest se konal v pondělí večer na Malé scéně Mahenova divadla a zúčastnil se ho i rektor UP.

Vít Zouhar vydal kritickou edici Kantát B. Martinů na texty Miloslava Bureše a s Gabrielou Coufalovou je současně i spoluautorem knihy dopisů Bohuslava Martinů Miloslavu Burešovi s názvem Milý příteli Bureši. Kmotry knih se stali Jaroslav Miller, rektor UP společně s Alešem Březinou, ředitelem Institutu Bohuslava Martinů.

„Milý příteli Zouhare, přeji tvé edici i tvým knihám, aby se rozlétly do celého světa,“ popřál ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina. Rektor Jaroslav Miller popřál oběma knihám, aby byly hojně využívány. „Přeji jim, aby do nich lidé psali glosy. Sám si je vpisuji. Jsem poctěn, že můžu být tomuto křtu přítomen a oběma autorům gratuluji,“ uvedl.  

První křtěnou knihu kritickou edici Kantát B. Martinů na texty Miloslava Bureše vydalo nakladatelství Bärenreiter Praha, které je zároveň i vydavatelem celého souborného kritického vydání Bohuslava Martinů. Eva Velická, programová ředitelka tohoto prestižního nakladatelství, ocenila téměř detektivní práci, kterou Vít Zouhar při přípravě kritického vydání podstoupil. Publikace, která obsahuje kromě partitur i podrobnou předmluvu, přináší podle Velické i řadu doposud nepublikovaných faktů o oblíbených a zdánlivě důvěrně známých kantátách. Stala se tak první kritickou edicí kantát vycházející skutečně z Martinů záměrů. Kritická edice vázaná v plátně vyšla jako čtvrtý svazek rozsáhlého projektu Souborného vydání díla Bohuslava Martinů, který připravuje Institut Bohuslava Martinů.

Vít Zouhar se podílel i na dalším křtěném díle, které na svazek bezprostředně navazuje, knize dopisů Bohuslava Martinů Miloslavu Burešovi. Spolu s kritickými komentáři jsou veřejnosti zpřístupněny po šedesáti letech od jejich napsání a podle spoluautorky knihy Gabriely Coufalové jsou pro poznání a pochopení spolupráce obou autorů klíčové.

„Martinů v nich nadšeně komentuje Burešovu ´meditativní poesii´, žádá o nové texty, navrhuje jejich úpravy. Je to kritická edice s komentáři a vyšla česko-anglicky ve Vydavatelství Univerzity Palackého. Jsem velmi ráda, že jsem se na této práci mohla podílet,“ dodala Gabriela Coufalová.

Po křtu následovala obnovená premiéra inscenace Otvírání studánek Alfréda Radoka, k níž Vít Zouhar složil hudbu. Akci uspořádalo Národní divadlo Brno ve spolupráci s Univerzitou Palackého a nakladatelstvím Bärenreiter.