Akademický senát opět jednal ve formátu videokonference

Foto: Gabriela Knýblová
Čtvrtek 16. duben 2020, 11:13 – Text: (red)

Z důvodu přetrvávajících mimořádných opatření vyhlášených Vládou ČR v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru se včerejší jednání Akademického senátu Univerzity Palackého v Olomouci již podruhé uskutečnilo ve specifickém modelu, a sice formou videokonference. Během zasedání AS UP přijal několik zásadních usnesení.

Program dubnového zasedání AS UP obsahoval dokumenty, které souvisejí jak s legislativní, tak s ekonomickou budoucností UP. V úvodu jednání si senátoři UP vyslechli informace o novém zákoně a zvláštních pravidlech pro vzdělávání a rozhodování na vysokých školách v roce 2020 a diskutovali o přípravě voleb do AS UP. Z diskuze o následných bodech pak vyplynula níže uvedená usnesení. V závěru příspěvku jsou uvedena také ta usnesení, která senátoři UP přijali dříve per rollam. Podrobnější informace budou k dispozici v zápisu ze zasedání AS UP, který bude v nejbližších dnech zveřejněn ZDE.

Usnesení přijatá AS UP dne 15. 4. 2020

- V souvislosti s vyhlášeným stavem nouze v ČR, s ním souvisejícími mimořádnými opatřeními a s ohledem na skutečnost, že je tím znemožněna osobní přítomnost většiny senátorů na zasedání AS UP, bude se zasedání AS UP dne 15. 4. 2020 konat formou videokonference.

- AS UP schválil upravený program zasedání.

- AS UP schvaluje novelu č. 1 Volebního řádu AS UP ve znění po jednání LK AS UP.

- AS UP schvaluje novelu č. 1 Stipendijního řádu UP ve znění po jednání LK AS UP.

- AS UP vyzývá fakulty UP, aby ve svých fakultních vnitřních normách, které provádějí čl. 12 odst. 4 Stipendijního řádu UP ve znění novely č. 1, upravily systémově problematiku přiznávání doktorských stipendií dle tohoto ustanovení tak, aby přispěla ke zkvalitnění DSP na UP a nevedla ke snížení počtu studentů DSP.

-AS UP doporučuje již v průběhu roku 2020 vyhodnotit dopady nové metodiky a nového výpočtu dělení RVO a pro rok 2021 zvážit opatření, která by zmírnila její případný negativní dopad z hlediska nevyrovnaného rozpočtového růstu u jednotlivých součástí.

- AS UP žádá rektora UP a děkany fakult UP o realizaci opatření preventivních kroků souvisejících s případnými rozpočtovými opatřeními v rozpočtu ČR, kdy mohou být v důsledku COVID-19 výrazně kráceny původně plánované kapitoly rozpočtu pro úsek VŠ a VaV.

- AS UP žádá rektora o ověření a případné vyčíslení možných dopadů novely zákona o DPH s účinností od 1. 4. 2019 na hospodaření UP v roce 2020 a letech následujících. Zákon zavedl některé nové definice a postupy, které významně změnily pohled na jeho výklad, a mohou mít tudíž dopad na hospodaření UP.

Usnesení schválená per rollam 26. 3. 2020

- AS UP schvaluje změnu ceníku kolejného na UP ve znění upraveném předkladatelem po projednání na zasedání AS UP 18. 3. 2020.

- AS UP schvaluje novelu Statutu PřF UP v předloženém znění.

- AS UP schvaluje novelu Volebního řádu AS PřF UP ve znění technického pozměňovacího návrhu LK AS UP.

Usnesení schválená per rollam 13. 4. 2020

- AS UP bere na vědomí zprávu o činnosti ad hoc „Komise AS UP k nastavení dohod v souvislosti se vznikem VŠÚ“. AS UP se ztotožňuje s návrhem Rámcové dohody mezi Univerzitou Palackého v Olomouci a Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci o podmínkách realizace organizační změny spočívající ve zřízení vysokoškolského ústavu „Český institut výzkumu a pokročilých technologií“ (CATRIN) vypracovaným ad hoc komisí AS UP a vyzývá obě strany dohody, aby bez zbytečného odkladu podnikly kroky nezbytné k jejímu projednání na dotčených součástech a její následné realizaci.