Akademický senát UP jednal o CATRIN

Grafika: Žurnál Online
Pátek 25. březen 2022, 11:30 – Text: Milada Křížková Hronová

Vysokoškolský ústav CATRIN byl jediným tématem druhého březnového zasedání Akademického senátu Univerzity Palackého. Senátoři UP obdrželi informace o dosavadním fungování VŠÚ CATRIN, o jeho hospodaření i o současné situaci vztahující se k majetkovému vypořádání s Přírodovědeckou fakultou UP.

V úvodu jednání hovořil o dosavadním fungování a současné situaci VŠÚ CATRIN Pavel Banáš, jeho pověřený ředitel. Ve své prezentaci komentoval aktuální situaci ústavu a zdůraznil jeho mezinárodní personální obsazení. Ve více než dvousetčlenné zaměstnanecké struktuře ústavu patří třetinové zastoupení zahraničním vědeckým pracovníkům a 42 % zaměstnanců jsou ženy. Během své prezentace vědeckými výsledky (články ve vysoce impaktovaných časopisech) dokumentoval poslání ústavu spočívající v rozvíjení špičkového výkonu zaměřeného na vědu a výzkum. Po následující diskuzi AS UP přijal usnesení:

AS UP bere na vědomí prezentované informace o aktuálních aktivitách CATRIN. AS UP žádá rektora UP, aby v součinnosti s pověřeným ředitelem/ředitelem CATRIN předložil strukturovaný střednědobý plán dalšího rozvoje a směřování CATRIN s termínem do 31. 8. 2022, zejména se zaměřením na personální složení, prostorové řešení, výzkumné zaměření, grantovou politiku a přínos CATRIN pro UP včetně jejích jednotlivých částí.

V další části jednání AS UP věnovaného VŠÚ CATRIN prezentoval současný stav hospodaření ústavu jeho tajemník Dalibor Jančík. Ve své řeči zdůraznil kladný hospodářský výsledek za rok 2021, a to ve výši 5 106 tisíc korun. Uvedl, že se v průběhu roku 2021 podařilo rozběhnout ekonomické fungování VŠÚ CATRIN v takové podobě, že může ústav hospodařit s vyrovnaným, či mírně přebytkovým rozpočtem. V závěru své prezentace připomněl Výroční zprávu o hospodaření CATRIN, kterou 18. března schválila Dozorčí rada VŠÚ CATRIN. AS UP poté přijal toto usnesení:

AS UP bere na vědomí prezentované informace o hospodaření CATRIN včetně informací z Dozorčí rady CATRIN.

Od doby vzniku VŠÚ do současnosti nenastala shoda v několika důležitých částech majetkového vypořádání mezi PřF UP a VŠÚ CATRIN. Rektor UP Martin Procházka v této souvislosti uvedl, že i když nadále preferuje dohodu, nedojde-li k ní, předloží na květnové jednání Akademického senátu Univerzity Palackého návrh toho, jak chce situaci s movitým a nemovitým majetkem obou součástí UP vyřešit.

„To, že ani jedna ze stran asi nebude stoprocentně spokojena, je nasnadě. Budu se snažit rozhodnout ve prospěch vědy a výzkumu i výuky, respektovat budu také akademické svobody a rozhodnutí AS UP,“ uvedl. Dodal, že od 1. dubna hodlá navíc vydat opatření, jehož prostřednictvím vyzve všechny zúčastněné strany k tomu, aby mohly všechny týmy pracovat na diskutovaných součástech UP, zejména na nerušeném řešení grantů a projektů tak, aby nebyly ohroženy zájmy a postavení UP. Akademický senát UP rektora Martina Procházku v projevené snaze podpořil. AS UP v této souvislosti přijal následující usnesení:

AS UP bere na vědomí informace o průběhu a aktuálním stavu jednání mezi PřF UP a CATRIN ve věci vypořádání nemovitého, movitého a nehmotného (předměty práv průmyslového vlastnictví) majetku. AS UP oceňuje realizovaná konstruktivní jednání při vypořádání majetku mezi PřF UP a CATRIN a vítá dosud dosažené shody v dílčích oblastech. AS UP vyzývá zúčastněné strany, aby při dosažení konsensuálních dílčích dohod při vypořádání majetku byly tyto bezprostředně ratifikovány a realizovány.

AS UP bere na vědomí informaci rektora UP o opatření, které bude zasláno odpovědným osobám, aby byly chráněny pracovní podmínky dotčených zaměstnanců UP a nebyla ohrožena realizace výzkumných projektů a výuka studentů.

AS UP důrazně vyzývá dotčené strany jednání, aby bylo majetkové vypořádání mezi PřF UP a CATRIN bezprostředně kompletně dokončeno. AS UP podporuje rektora UP v možnosti rozhodnout ve věci vypořádání movitého, nemovitého a nehmotného majetku mezi PřF UP a CATRIN, a to v těch případech, ve kterých do data 30. 4. 2022 nedojde ke vzájemné dohodě dotčených subjektů.