Akademický senát UP má staronového předsedu. Už v říjnu budou senátoři volit kandidáta na rektora

Jiří Langer z Ústavu speciálněpedagogických studií pedagogické fakulty se stal předsedou Akademického senátu UP.
Fotogalerie: Milada Hronová
Čtvrtek 8. červen 2017, 11:53 – Text: Milada Hronová

Jiří Langer z pedagogické fakulty se stal opět předsedou AS UP. Všichni senátoři vyjádřili souhlas s tím, aby se místopředsedkyní senátu stala Irena Smolová z přírodovědecké fakulty, studenty bude zastupovat v totožné roli Marek Zápotocký z právnické fakulty. Na včerejším ustavujícím jednání schválili senátoři také harmonogram blížících se voleb rektora.

V počtu dvaadvaceti členů se poprvé sešel nově zvolený Akademický senát Univerzity Palackého. Před volbou nového předsedy ho podle stanoveného pravidla řídil nejstarší senátor tohoto grémia - Zdeněk Kolář z lékařské fakulty. Ustavujícímu jednání senátu byl přítomný i rektor UP Jaroslav Miller.

„Těším se na spolupráci s vámi. Zároveň si dovolím apelovat, abyste ´zapomněli´, že jste byli nominováni z fakult. Akademický senát je celouniverzitním orgánem a během následujících let zjistíte, že je řada věcí, v nichž se zájem fakult a univerzity může rozcházet. Jste spoluodpovědni za rozhodování celé univerzity a byl bych rád, kdybyste tak činili podle svého nejlepšího vědomí a svědomí v zájmu Univerzity Palackého,“ řekl Jaroslav Miller. Z rukou Lenky Luhové, předsedkyně hlavní volební komise, si poté každý ze senátorů převzal jmenovací dekret.

V úvodu ustavujícího jednání si Akademický senát zvolil svého předsedu. Stal se jím jediný navržený kandidát Jiří Langer z pedagogické fakulty, který byl předsedou i minulého senátu. „Děkuji vám za důvěru, budu se snažit pracovat jako v minulém funkčním období,“ řekl nově zvolený předseda senátu, který z dvaadvaceti hlasů získal devatenáct, tři hlasovací lístky byly neplatné.

První místopředsedkyní z řad akademiků se stala Irena Smolová z přírodovědecké fakulty, která získala plný počet hlasů, jedenadvacet hlasů získal i nově zvolený studentský místopředseda Marek Zápotocký z právnické fakulty.

Během prvního jednání AS UP schválil i Návrh usnesení o vyhlášení řízení o návrhu na jmenování rektorem Univerzity Palackého pro funkční období 2018 – 2022.  Akademický senát je povinen vyhlásit volby s tříměsíčním předstihem před koncem funkčního období stávajícího rektora, poté navrhne kandidáta na rektora, kterého jmenuje prezident České republiky.

Podle přijatého harmonogramu může akademická obec Univerzity Palackého navrhovat kandidáty na rektora do 8. září, a to písemně na adresu kanceláře AS UP. Seznam kandidátů kancelář senátu zveřejní 21. září, přičemž teze jednotlivých kandidátů by měly být dostupné na webových stránkách jak senátu, tak univerzity 29. září. Kandidáti se budou prezentovat v aule pedagogické fakulty 11. října. Volba rektora pro funkční období 2018 – 2022 se uskuteční v úterý 17. října ve Velké zasedací místnosti Rektorátu UP. Organizačně bude volby rektora zajišťovat tříčlenná volební komise ve složení Zbyněk Janečka (FTK UP, předseda komise), Zdeněk Kolář a Martin Pumprla (oba LF UP).