Aktuálně: Pomoc pro Ukrajinu

Grafika: Žurnál UP
Pondělí 28. únor 2022, 14:14 – Text: Ivana Pustějovská

Univerzita Palackého organizuje a koordinuje pomoc a podporu pro studenty a zaměstnance z Ukrajiny, kteří se kvůli válce ocitli ve složité životní situaci. Univerzita současně nabízí pomoc i studentům a akademikům ukrajinských škol. Přinášíme aktuální informace.

– ­Univerzita se aktivně zapojila do práce Krizového štábu Olomouckého kraje, který chce mj. zřídit Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Mělo by zvládnout všechny základní služby pro přicházející uprchlíky. Uvažuje se o tom, že by centrum mohlo být v budově Hanáckých kasáren.

Dobrovolnické centrum UP zřizuje od středy speciální kontaktní místo pro ukrajinské studenty a zaměstnance. MeetPoint bude ve Studentském klubu ve Zbrojnici na Biskupském náměstí, kde budou připraveni pomáhat zájemcům dobrovolníci. K dispozici budou i dvě telefonní linky, a to jak v češtině, tak v ukrajinštině.

– ­UP se dohodla s dalšími partnery (Český červený kříž, Olomoucký kraj, město Olomouc atd.) na vzájemném sdílení informací o pomoci, a to jak o potřebné, tak i o nabízené. Garantem komunikace je úsek prorektora pro komunikaci a studentské záležitosti. Součástí pracovních týmů jsou i zástupci ukrajinských studentů.

– ­Dobrovolnické centrum UP rozšiřuje databázi dobrovolníků, kteří nabízejí svou pomoc. Aktuálně eviduje na sto lidí ze všech fakult UP, kteří nabízejí právní služby,  psychologickou pomoc, tlumočení, hlídání a učení dětí atd.

– Zahraniční oddělení UP oslovuje partnerské ukrajinské univerzity a nabízí možnosti různých stáží, např. v rámci Erasmus+. Nyní jsou v nabídce čtyři tříměsíční stážistické pozice v rámci 57. ročníku Academia film Olomouc s možností začít stáž již v březnu/dubnu. Je dojednána jedna tříměsíční praktická stáž ve firmě TOMA Olomouc a možnost dvou tříměsíčních praktických stáží v ÚMTM LF UP. Vedle výše uvedených zaměstnavatelů budou moci ukrajinské studenty přijmout i Arcidiecézní charita Olomouc a Letní škola slovanských studií FF UP, a to v létě 2022 a od září 2022.

– ­Správa kolejí a menz UP má k dispozici cca 40 lůžek, která mohou využít např. ukrajinští studenti či akademici, kteří do Olomouce přijedou na stáž, případně rodinní příslušníci ukrajinských studentů a zaměstnanců z UP.

Předchozí text najdete zde. Všechny důležité informace a kontakty najdete na speciální stránce: www.upol.cz/ukrajina.