Budoucí záchranáři si své znalosti a schopnosti ověřili v „ostrém“ terénu

Ověřit teorii v praxi si mohou studenti už během studia.
Fotogalerie: Tereza Valová
středa 10. leden 2018, 12:00 – Text: Velena Mazochová

Naučit se slaňovat, vázat uzly nebo sestrojit kladkostroj a zachránit zraněného na převisu – i takové adrenalinové zážitky si přivezli studenti prvního ročníku oboru Zdravotnický záchranář z odborného soustředění v Nízkém Jeseníku. Ještě před odjezdem do terénu mohli své schopnosti otestovat pomocí speciálního vojenského trenažeru. 

Pod dohledem školitelů z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje (HZS) si studenti během prvního dne osvojili teoretické znalosti o horolezectví, slaňování, jištění, typech lan a vázání uzlů. Získané vědomosti si nejprve vyzkoušeli na lezecké stěně Aplikačního centra BALUO UP a na speciálním trenažéru JAKUB Armády ČR. „Na něm jsme si skvěle natrénovali sestavení traverzu, dvojitého kladkostroje a slanění po nakloněné rovině,“ upřesnil jeden ze zúčastněných studentů Jaroslav Zavadil. 

Společně s lektory se pak studenti vydali do Rabštejnských skal, kde se ve skupinách postupně vystřídali na třech stanovištích. „Na prvním byl nácvik vertikálního vzestupu po laně zavěšeném na stromě. Na druhém musela skupinka zachránit zraněného figuranta z převisu - fixovat jej v nosítkách a následně za pomocí systému protiváhy složeného z lan jej vytáhnout. Na třetím stanovišti jsme měli vypátrat figuranta a za pomoci improvizovaného kladkostroje jej v nosítkách vyprostit a následně transportovat na dlouhou vzdálenost,“ vysvětil Jaroslav Zavadil. 

„Soustředění bylo zakončeno ověřením znalostí a dovedností písemným testem a ústním přezkoušením s praktickou demonstrací vybraných uzlových technik. Všichni zúčastnění studenti úspěšně obstáli a obdrželi osvědčení o absolvovaném soustředění,“ doplnila organizační garantka Pavla Svobodová. 

Odborného soustředění se zaměřením na lezecké nebo lanové techniky a transport raněného se zúčastnilo 27 studentů oboru Zdravotnický záchranář. „Pro všechny to byl pořádný adrenalinový zážitek, který jim dal spoustu zkušeností nejen z oblasti lezectví, ale i týmové spolupráce,“ uvedla proděkanka Radka Filipčíková. 

Do Jeseníků se vypraví studenti také v letním semestru, kdy bude pro ně připraveno soustředění pořádané Horskou službou. Ve druhém ročníku se uskuteční kurz vodního záchranářství. 

Bakalářský obor Zdravotnický záchranář otevřela fakulta zdravotnických věd poprvé v tomto akademickém roce. Ze 120 uchazečů nastoupilo do prvního ročníku 30 studentů a k dnešnímu dni jich studuje 26. 

Podrobné informace o studiu a uplatnění absolventů najdete ZDE.