Budova cyrilometodějské teologické fakulty má 300 let. Přijďte slavit!

Foto: Gabriela Knýblová
Úterý 19. září 2017, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Jezuitský seminář pro chudé studenty, medicínsko-chirurgický ústav, německé gymnázium, vojenský lazaret - a především po dlouhou dobu jediné sídlo olomouckého vysokého učení, z nějž vzešla současná Univerzita Palackého. Takový je jen letmý výčet z historie dnešní budovy cyrilometodějské teologické fakulty v Univerzitní ulici, od jejíž stavby letos uplyne 300 let.  K oslavám výročí je na pátek 22. září připraven celodenní program, otevřený pro akademickou i širokou veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit na setkání s arcibiskupem Janem Graubnerem, děkanem Peterem Tavelem, knězem Zbigniewem Czendlikem nebo s novinářkou Danielou Drtinovou.

Pozvání na oslavy s mottem „Tahle fakulta je Boží!“ přijali také další zajímaví hosté z oblasti univerzitního, církevního a kulturního života. Pohled do historie budovy a začátků olomoucké univerzity nabídnou přednášky historiků Miroslava Herolda a Tomáše Parmy, které doplní workshopy věnované tématům sociální práce, Montessorri pedagogice nebo vzniku a významu ikon.  Návštěvníci se budou moci zapojit také do besedy, kterou se známým lanškrounským farářem Zbigniewem Czendlikem povede novinářka a moderátorka Daniela Drtinová. Inspirativní podněty mohou účastníci získat i z prezentace neziskových organizací nebo ojedinělého projektu Hovory o zdraví, který představí odborníci Institutu sociálního zdraví CMTF UP. O hudební doprovod se postarají romská skupina Triangl nebo „pastor undergoundu“ Ladislav Heryán a součástí programu bude i divadelní představení, promítání filmů nebo posezení nad kávou a za doprovodu harfy v pracovně děkana. Organizátoři přislíbili také koutek pro děti, večerní videomapping na průčelí fakultní budovy a dobré jídlo i pití.

„Jubileum chápeme především jako příležitost k přátelskému setkání. Návštěvníci se mohou přijít pobavit, dozvědět se více o historii fakulty nebo jen příjemně strávit čas,“ doplnila proděkanka fakulty Lucie Cincialová.

Podle rektora UP Jaroslava Millera symbolizuje budova CMTF kontinuitu dějin olomoucké univerzity. „Je nepochybně také jednou z nejkrásnějších fakultních rezidencí nejenom v Olomouci, ale v celé České republice. Její osud a způsob užití dokumentují dramatické osudy univerzity i samotného města a jsem rád, že tato cenná a nádherná budova zůstává v péči a majetku Univerzity Palackého v Olomouci,“ zdůraznil rektor UP Jaroslav Miller, který při zahájení oslav uvítá návštěvníky spolu s děkanem CMTF Peterem Tavelem v nově rekonstruované aule fakultní budovy.

„Teologická fakulta je de facto zakládající fakultou univerzity, tady to vlastně všechno začalo. A nositelem této vážnosti a důležitosti je i její budova. Kromě třistaleté historie budovy ale chceme připomenout i současnost fakulty, spojenou s řadou skvělých studentů a významných absolventů, a pozvat do jejích otevřených prostor i širokou veřejnost,“ uvedl děkan Peter Tavel. Oficiálnímu zahájení bude předcházet slavnostní mše v kostele Panny Marie Sněžné celebrovaná olomouckým arcibiskupem a Velkým kancléřem CMTF Janem Graubnerem.

Celodenní program je k dispozici na webových stránkách CMTF UP.