CATRIN získala čestné uznání v soutěži Inovace roku

Jakub Navařík (vpravo) a Roman Jurečka převzali čestné uznání v soutěži Inovace roku 2023.
Foto: AIP
Úterý 19. prosinec 2023, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Čestné uznání za Mössbauerův spektrometr 4. generace získala CATRIN Univerzity Palackého v letošním ročníku soutěže Cena Inovace roku. Asociace inovačního podnikání České republiky, která soutěž pořádá, ocenila celkem deset ze 134 posuzovaných inovačních produktů. Cílem soutěže je ohodnotit a ocenit nejlepší inovační produkty v ČR, ve všech oborech.

„Těší mě, že jsme se dostali do finále deseti oceněných inovačních produktů. I když jsme nezískali hlavní cenu Inovace roku 2023, čestné uznání za úspěšný inovační produkt nám udělalo velkou radost. Vnímám to jako uznání a důkaz úspěšného transferu know-how z univerzity do praxe,“ uvedl Jakub Navařík, jenž coby autor 4. generace přístroje pro analýzu materiálů s obsahem železa či oxidů železa ocenění převzal.

„Samotné předávání cen bylo spojeno s prezentací oceněných inovací, z nichž některé byly inspirující i pro naši práci a další rozvoj. Se dvěma z přítomných zástupců společností jsme dohodli další spolupráci. O prezentaci našeho Mössbauerova spektrometru 4. generace projevil na místě zástupce Czechinvestu, který jej chce přidat na stránky prezentující české inovace v zahraničí,“ doplnil Roman Jurečka z CATRIN.

Asociace inovačního podnikání České republiky vyhlašuje prestižní soutěž o Cenu Inovace roku pravidelně od roku 1996. V rámci soutěže jsou hodnoceny nejkvalitnější inovační produkty přihlašovatelů se sídlem v České republice, hlavními kritérii jsou technická úroveň produktu, původnost řešení, postavení na trhu a vliv na životní prostředí. Kompletní výsledky jsou dostupné zde.