Cena Edvarda Beneše doputovala opět na filozofickou fakultu

Petr Žižka, student katedry historie FF UP převzal Cenu Edvarda Beneše.
Foto: archiv města Sezimovo Ústí
úterý 28. listopadu 2017, 07:48 - Text: Milada Hronová

Petr Žižka, student Historie na Filozofické fakultě UP, získal Cenu Edvarda Beneše 3. stupně. Prestižní ocenění dostal za svou obsáhlou bakalářskou práci nazvanou Pozemní personál 311. Perutě z okresu Uherské Hradiště. Soutěž je určena mladým historikům a sociologům a každoročně ji vyhlašuje Sezimovo Ústí.

„Cena je pro mě velkou poctou a vážím si jí o to víc, že je moje práce pouze bakalářská. Naprostou většinu ocenění totiž získávají až magisterské práce,“ řekl Petr Žižka. Doplnil, že pochází z Uherského Hradiště a o historii letectví - především o Čechoslováky sloužící za druhé světové války ve Velké Británii v řadách Royal Air Force - se zajímá už velmi dlouho.

„Přijít s něčím novým při mapování historie československých letců je velmi obtížné. Od začátku 90. let vyšlo mnoho publikací a téma je proto hodně zpracované. Věnoval jsem se tedy pozemnímu personálu, do kterého patří veškerý personál zajišťující na letišti každodenní provoz perutě, například mechanici, zbrojíři, písaři nebo kuchaři. A jsem velmi rád, že se ukázalo, že to bylo šťastné rozhodnutí,“ doplnil. Přestože o československých letcích vzniklo velké množství knih, tak o československém pozemním personálu nebylo podle něho vydáno prakticky nic.

Velkou radost má z Ceny Edvarda Beneše, která doputovala na katedru historie, i vedoucí práce Pavel Kreisinger. „Oceňuji jeho zaujetí pro téma, se kterým sám přišel. Já jsem ho přitom původně od hojně zpracované problematiky odrazoval.  Petr Žižka si ale prosadil svou a začal se - jako jeden z prvních badatelů - důkladně zabývat problematikou československého pozemního personálu u RAF, který stál až doposud ve stínu slavnějších a úspěšnějších letců,“ uvedl Pavel Kreisinger. Zároveň ocenil, že jeho diplomant neukončil svůj výklad rokem 1945, ale analyzoval i složité poválečné osudy vybraných příslušníků pozemního personálu a poukázal na to, že ne všichni letci ze Západu byli po válce perzekvovaní. „Kupříkladu jeden z válečných veteránů později pracoval na britském velvyslanectví v Praze, kde se zároveň ´uplatnil´ jako agent StB,“ dodal Kreisinger.

Loni Cenu Edvarda Beneše získala Hana Pospíšilová, absolventka katedry historie FF UP, jejíž magisterskou práci vedl také Pavel Kreisinger.