České akademické hry: První mistrovské tituly jsou rozdány

První soutěže a slavnostní zahájení Českých akademických her už jsou za námi. Na úvodním snímku jedny plavkyň-medailistek: zleva Gabriela Chudárková (UP), Barbora Janíčková (UP) a Marika Surová (MU).
Foto: Martin Višňa
Pátek 3. září 2021, 8:45 – Text: Martin Višňa

Soutěžemi v lukostřelbě, plaveckých disciplínách nebo futsalu žen odstartovaly 19. České akademické hry, které do úterý 7. září hostí Univerzita Palackého. Oficiální slavnostní zahájení se konalo ve večerních hodinách v Kapli Božího Těla v Uměleckém centru UP, už při přípitku mohli přítomní zástupci zúčastněných škol zhlédnout první záběry z proběhlého dění.

„Jsem rád, že máme na fakultě tělesné kultury takového děkana, který dokáže studenty motivovat a přitáhnout do Olomouce spoustu aktivit, a také jsem velmi rád, že Univerzita Palackého může už potřetí České akademické hry pořádat. Přeji vám příjemný čas strávený v Olomouci, sportovcům úspěšné zápolení v tom pravém coubertinovském duchu a panu děkanovi Michalu Šafářovi děkuji za uspořádání her v Olomouci a za reprezentaci Univerzity Palackého,“ uvedl při slavnostním zahájení rektor UP Martin Procházka.

Barokní prostory kaple, kde se zahájení konalo, vyzdvihla předsedkyně České asociace univerzitního sportu Ivana Ertlová. „Hodně jsem se sem těšila, prostředí kaple dává Českým akademickým hrám slavnostní punc, který málokde můžeme zažít.“ Předsedkyně přítomným připomněla činnost ČAUS a také to, že jde o první velkou akci po roce a půl s epidemií covidu-19. „Chtěla bych pogratulovat celému vedení Univerzity Palackého a všem, kteří se na organizaci her podílejí. To, že je počet sportovců srovnatelný s rokem 2015, kdy se her také zúčastnilo na 1400 studentů, hovoří samo za sebe. Toto je největší akce, kterou za poslední rok a půl pořádáme. V té době jsem přemýšlela, jestli mě vůbec ještě baví dělat sport, protože jsme stále něco připravovali, doufali, že se to uskuteční, a záhy jsme to s velkou lítostí zase rušili. Dnes mám tedy opravdu velkou radost, že mohu být u tohoto zahájení,“ dodala předsedkyně ČAUS.

Přítomné pozdravil i hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a také rektor Jihočeské univerzity Bohumil Jiroušek a děkanka tamní pedagogické fakulty Helena Koldová. Právě Jihočeská univerzita se totiž ujme pořádání Českých akademických her v příštím roce. „Věříme, že hry budou moci proběhnout v tradičním červnovém termínu a že se České Budějovice ukážou jako město, kde by chtěl sportovat každý,“ řekl rektor JČU.

Účastníci zahájení se pak přesunuli do Atria Uměleckého centra UP za neformálnější částí programu, během kterého děkan FTK UP Michal Šafář, připomněl, že fakulta slaví a bude až do příštího června slavit 30. narozeniny. Organizátoři k přípitku přítomným také nabídli krátký sestřih záběrů z prvního dne letošních her.

Během čtvrtka proběhl například turnaj v mužském basketbalu, který vyhrál výběr Masarykovy univerzity, turnaj žen ve futsale opanovaly hráčky domácí UP. Množství medailí bylo předáno vítězům závodů v plavání s ploutvemi a prvním vítězům v „klasickém“ plavání. Své medailisty znají už i vodácké disciplíny a lukostřelba.

V průběhu druhého dne pokračují závody v plavání, v tělocvičně Hynaisova dojde na soutěž v aerobiku, na Andrově stadionu zase ve frisbee. O akademické tituly se také utkají basketbalistky a futsalisté.

Výsledky již proběhlých závodů a rozpis dnešních soutěží najdete, stejně jako postupně zveřejňované fotogalerie a videa, na webu Českých akademických her.