Chemika Pavla Hobzu ocenila Akademie věd i Univerzita Karlova

Chemik Pavel Hobza letos získal i Cenu města Olomouce.
Foto: Jan Andreáš
Pondělí 24. říjen 2016, 14:00 – Text: Martina Šaradínová

Profesor Pavel Hobza, který vedle Ústavu organické chemie a biochemie působí také na přírodovědecké fakultě a jejím Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), získal čestnou oborou medaili Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách. Minulý týden mu ji předal předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Od rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy navíc obdržel stříbrnou medaili nejstarší české univerzity.

Pavel Hobza je světovou kapacitou ve výpočetní a teoretické chemii. V tuzemsku založil a stále aktivně rozvíjí vědeckou školu zaměřenou na přesné kvantově chemické výpočty mezimolekulových komplexů s důležitými aplikacemi, které se v poslední době soustřeďují zejména na racionální vývoj nových léčiv. Tým Pavla Hobzy se neobyčejně úspěšně věnuje takzvaným nekovalentním interakcím a jejich roli v biochemii. „Teoretický popis nekovalentních interakcí, které jsou klíčem k pochopení základních biologických pochodů, není snadný a patří bezesporu mezi nejkomplikovanější úkoly současné vědy,“ řekl Pavel Hobza.

Udělení obou medailí za přínos pro vědu jej potěšilo. „I když si na pocty moc nepotrpím, obou medailí si samozřejmě vážím,“ prozradil profesor Hobza, který je rovněž laureátem nejvýznamnějšího českého ocenění za vědu Česká hlava. Opakovaně figuroval v prestižním seznamu nejcitovanějších vědců světa Highly Cited Researchers, který sestavuje společnost Thomson Reuters. Letos slaví významné životní jubileum.

Světovou proslulost získal Pavel Hobza díky objevu nepravé vodíkové vazby. Dále objasnil roli patrových interakcí v DNA a proteinech a také vysvětlil úlohu disperzní energie v biomakromolekulách. „Pavel Hobza je zcela mimořádnou vědeckou osobností, o čemž svědčí kvantita jeho publikačních výstupů, řada pozvání na významné mezinárodní konference a hostující profesury v Kanadě, Německu a Jižní Koreji. Patří také mezi členy britské Královské chemické společnosti,“ uvádí Akademie věd ČR na svých webových stránkách.