Cvičení ATTACK 2016 – Galerie Šantovka

Foto: Archiv ZZS Olomouckého kraje
čtvrtek 27. října 2016, 11:30 - Text: Zdeněk Hošák

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje a Fakulta zdravotnických věd Univerzity Palackého si v úterý 25. října ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje (IZS) prošly náročným testem při simulovaném teroristickém útoku v obchodním centru Galerie Šantovka.

Cílem taktického cvičení ATTACK 2016 bylo především procvičení efektivního způsobu třídění zraněných osob v terénu a následně i ve Vojenské nemocnici v Olomouci. Důležitou roli při cvičení sehrála souhra a spolupráce všech zúčastněných složek a rychlá pomoc lidem v nouzi. Do samotného cvičení bylo zapojeno celkem 63 zraněných osob, z toho 35 těžce a další zhruba stovka účinkujících, spolupracujících různých subjektů a zasahujících z řad složek IZS. Zasahoval vrtulník s posádkou letecké záchranné služby.

K útoku v obchodním centru došlo krátce po půl osmé ranní, následně hned několik osob z místa zavolalo na linku 112 a přivolalo pomoc z řad Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje. Při simulovaném teroristickém útoku v Galerii Šantovka zaútočily tři osoby, a to střelnou zbraní, nožem a koncentrovanou kyselinou.

Systém efektivního třídění zraněných osob navazuje na dlouholetý způsob řešení podobných situací při výskytu většího počtu zraněných osob. Cílem výzkumu je inovace a zkvalitnění třídících postupů a implementování nových poznatků do praxe v přednemocniční neodkladné péči a na urgentních příjmech. V ČR není prozatím jednotný systém efektivního třídění zraněných v rámci nemocnic, a právě tento výzkum fakulty zdravotnických věd ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Olomouckého kraje má za cíl k tomuto kroku co nejdříve dospět.