Darováním krve odstartoval Akademický týden UP

Ze zahájení výzvy Daruj krev s rektorem na Transfuzním oddělení FN Olomouc.
Foto: Vojtěch Duda
Pondělí 19. únor 2024, 15:00 – Text: Martin Višňa, Egon Havrlant

Není se čeho bát, naopak je radost někomu pomoci. S těmito slovy navštívili Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc první dárci z řad studentů a zaměstnanců Univerzity Palackého v rámci letošního ročníku výzvy Daruj krev s rektorem. Odběry krve zároveň zahájily Akademický týden UP, během kterého si univerzita připomíná své obnovení v roce 1946.

Výzvu Daruj krev s rektorem vyhlásila univerzita na podporu bezplatného darování krve již potřinácté. Přihlásila se zhruba stovka studentů a zaměstnanců, třetina z nich se rozhodla během následujících dní darovat nejcennější tekutinu vůbec poprvé.

První pondělní dárce přivítala na transfuzním oddělení jeho primářka Dana Galuszková, která působí také na fakultě zdravotnických věd, rektor Martin Procházka i prezident Českého červeného kříže Marek Jukl, jinak též docent na přírodovědecké fakultě. „Velmi oceňuji, že se univerzita už třináctým rokem věnuje nejen výuce a vědě, ale i péči o druhé. Když někomu darujete krev, byť nevíte komu, darujete tím kousek sebe. Patří vám za to obrovské poděkování,“ uvedla primářka.

Rektor s pozdravem a slovy díků připomněl, že dostatek krve je pro nemocnici nezbytně důležitý, a proto tuto výzvu považuje za jednu z nejdůležitějších univerzitních akcí. Společně s prezidentem ČČK se pak zamysleli, jak bezplatné dárcovství na univerzitě ještě více podpořit. „Měli bychom o tom více mluvit. Pokud se lidé dozvědí, k čemu to celé je, dárci se jistě stanou. Zároveň mohou současní dárci zvážit, jestli nemají ve svém okolí někoho, kdo by mohl také darovat,“ zmínil Marek Jukl, který sám má za sebou již 272 odběrů.

Příklad pro svůj návrh by prezident ČČK našel hned mezi prvními dárci, kteří na transfuzní oddělení dorazili. Terezu Markovou, studující na FZV a lékařské fakultě, přivedla k darování krve její kamarádka Kateřina Polcrová, která studuje na fakultě tělesné kultury. „Poprvé jsem z toho byla v takové extázi, že můžu někomu pomoci. Teď už to tak neprožívám, ale mám radost z toho, že o sobě můžu říct, že jsem dárce krve a není mi jedno moje okolí,“ řekla Tereza Marková, která navštívila odběrový box již poosmé.

Pro Kateřinu Polcrovou šlo již o patnáctý odběr. „V 18 letech jsem se o možnosti darování krve někde dočetla, a protože mě baví pomáhat, tak jsem šla. A když jsem začala v Olomouci studovat a dozvěděla se o výzvě Daruj krev s rektorem, tak mě to ještě více motivovalo. Chodím každý rok,“ doplnila studentka FTK. Zároveň vzkázala všem, kteří o darování krve uvažují, ale zatím se k návštěvě transfuzního oddělení neodhodlali: „Není se čeho bát, nebolí to. Případně stačí jen přivřít oči, zatnout zuby a půjde to!“

Darování krve už tradičně zahájilo Akademický týden UP, během kterého si druhá nejstarší univerzita v Česku připomíná své obnovení v roce 1946. Stěžejními akcemi v pestrém programu týdne je první z besed Procházka s…, jejímž hostem bude teolog, spisovatel a pedagog Marek Orko Vácha, dále slavnostní předávání cen rektora akademikům a studentům a Reprezentační ples UP, kterým týden v pátek vyvrcholí. Podrobný program Akademického týdne UP najdete zde.