Divadelní Flora zve letos na Volnost

Slavnostní zahájení festivalu obstará Schauspielhaus Bochum s představením Nový život.
Foto: Jorg Bruggemann.
Pátek 26. duben 2024, 14:00 – Text: (red)

Do Olomouce dorazí v polovině května renomované divadelní osobnosti a soubory z jedenácti zemí. V univerzitním městě bude od 9. do 20. května probíhat jeden z nejvýznamnějších středoevropských festivalů – 27. Divadelní Flora. Na sedmdesát akcí, které nesoutěžní přehlídka nabídne, zastřeší motto Volnost.

„Věříme, že leitmotiv Flory bude rezonovat všemi scénami a jeho étos zazní jak v oficiálních diskuzích, tak během stovek neformálních střetnutí. Budujeme multižánrovou, široké veřejnosti otevřenou platformu mezioborových setkávání s nonkonformní atmosférou sdílení a těšíme se, že nad zásadními problémy naší doby společně povedeme otevřený a výsostně svobodný rozhovor,“ uvedl hlavní dramaturg a ředitel festivalu Petr Nerušil.

Dvanáctidenní hlavní program představí žánrově pestré portfolio čtyřiadvaceti inscenací, které doplní široké spektrum doprovodných aktivit. „Jsme nadšeni z toho, že v rámci slavnostního zahájení můžeme v Olomouci znovu po dvou letech přivítat špičkový ansámbl Schauspielhaus Bochum a pozvat na výjimečný titul Nový život, jenž otevíral 59. Berliner Theatertreffen. Nespoutaná interpretace Dantovy předlohy, opřená o virtuózní herecké výkony a famózní hudbu, je dílem jednoho z nejoriginálnějších a nejvlivnějších současných evropských režisérů – Christophera Rüpinga,“ upozorňuje na reprezentativní úvod přehlídky jedna z jejích dramaturgyň Dominika Široká.

Aktuální ročník nabídne mj. i představení reflektující válečné konflikty či postavení žen v různých společenských a kulturních kontextech. Pro olomoucké publikum je program festivalu atraktivní také proto, že nabízí srovnání uměleckého pojetí tvůrců různých zemí. Některé soubory přijíždějí do ČR vůbec poprvé. „Svébytně k festivalovému leitmotivu přispějí například salcburští Hungry Sharks, které poprvé představíme v České republice. Jejich performance Béton Brut, v níž se protíná svět architektury a urban dance, důmyslně komentuje souvislosti mezi betonovým brutalismem a pilířem hiphopové kultury – breakdance. Vtipná inscenace je potenciálním diváckým hitem Flory,“ komentuje žánrové i tematické rozpětí festivalového programu dramaturgyně jeho taneční části Jitka Pavlišová.

Flora pozve i na velké množství hudebních produkcí ve festivalovém šapitó – k magnetům koncertního programu bude patřit vystoupení dua PΛST nebo německo-rakouská fúze skladatelů scénické a filmové hudby Alexandera Vičara a Dominika Giesriegla noise control barrier.

Pošesté bude součástí programu také edukativní program FloraLab určený několika desítkám studentů s divadlem spřízněných uměleckých a uměnovědných oborů českých a slovenských univerzit, včetně UP.

Podrobnosti k programu najdete zde.

Pořadatelem Divadelní Flory je Flora Theatre Festival, z. s. – v partnerské spolupráci s Muzeem umění Olomouc a ve spolupráci s Moravským divadlem Olomouc, Divadlem na cucky a Univerzitou Palackého v Olomouci.