Dny evropského dědictví zvou i na Univerzitu Palackého

Spolek Studium Artium opět připravil komentované prohlídky Uměleckého centra UP.
Ilustrační foto: Martin Višňa
Středa 8. září 2021, 8:00 – Text: Martin Višňa

Po celý tento týden, a zejména o víkendu, si obyvatelé a návštěvníci Olomouce mohou užívat pestrého programu Dnů evropského dědictví, které zvou k prohlídkám mnohdy běžně nepřístupných míst, na výstavy, koncerty, divadla, výtvarné dílny nebo třeba na besedy s ekologickou tematikou. K programu jako tradičně přispěla i Univerzita Palackého.

Hlavní program letošních olomouckých Dnů evropského dědictví je připraven na závěr týdne, v Letním kině ale již například odstartovala série koncertů, stejně jako antikvariátní trhy na Horním náměstí. Zájemci se také již mohou vydat na některou z připravených komentovaných prohlídek města, například po olomouckých domovních znameních nebo po stopách zdejších puškařů. „Procházek městem s konkrétní tematikou jsme připravili hned patnáct, takže věřím, že si svůj bod zájmu může najít opravdu každý, od milovníků tramvají či olomouckých parků až po cyklisty nebo historické nadšence,“ říká vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.

Street art i pieta

Do nabídky komentovaných prohlídek přispěli i organizátoři Street Art Festivalu, kteří provedou po velkoformátových, tzv. murálových malbách, které v Olomouci v poslední době vznikly. Zájemci si tak se zasvěceným komentářem budou moci prohlédnout i malby v areálu kolejí Univerzity Palackého na Envelopě. A mohou být také u vzniku další malby, kterou tvoří italský umělec Ozmo na budově Moravského divadla.

Soubory této tradiční olomoucké scény přitom stojí za vrcholem letošních Dnů evropského dědictví. Páteční open air představení bude mít kromě významného kulturního také pietní rozměr. V rámci působivého audiovizuálního představení Sloup světla bude uctěna památka obětí koronavirové pandemie v kraji.

Víkend se pak ponese zejména ve znamení otevřených památek, nabídka čítá na sedmdesát objektů. Podruhé od rekonstrukce bude otevřené Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech, poprvé se zájemci budou moci podívat do kostela Panny Marie Pomocné na Nové Ulici, za výhledem mohou lidé vystoupat na radniční věž.

Otevřené univerzitní objekty

Přístupné přitom budou i některé univerzitní objekty. Spolek Studium Artium připravil na neděli komentované prohlídky Uměleckého centra UP, startují vždy v celou hodinu od tamní vrátnice. První se koná v 10, poslední pak v 15 hodin. Průběžně se zájemci v konviktu budou moci podívat i do Kaple Božího Těla a nachystán je také doprovodný program pro malé i velké. V neděli je také možné zavítat zdarma do expozice Věda v pevnosti v interaktivním muzeu Pevnost poznání.

Návštěvníky o víkendu láká i Knihovna UP na Zbrojnici, kde si lze prohlédnout staré tisky a nejzajímavější knihy z fondu a výstavu věnovanou reformátorce Marii Terezii (více zde). Zájemci mohou zamířit i na Lékařskou fakultu UP, kde je připravena prezentace o historii fakulty a jejích budov. S univerzitou je spojena také výstava v kostele Panny Marie Sněžné, kde je k vidění soubor fotografií absolventa CMTF UP Jiřího Pasze Všechny barvy naděje aneb Jak Haiti (ne)přichází o školáky. Za relaxem lze vyrazit do parkánových zahrad za univerzitními budovami v Křížkovského ulici.

Bohatý program Dnů evropského dědictví zahrnuje také festival Oživ centrum III, akce tradičních Ekologických dnů, Trienále SEFO Muzea umění Olomouc nebo nedělní historické odpoledne před dómem sv. Václava. Podrobnosti ke všem akcím jsou k dispozici na ded.olomouc.eu.