Do besedy o válce na Ukrajině se zapojili i hosté z ostřelovaných měst

Z besedy Válka z první ruky a z ekumenického setkání v kostele Panny Marie Sněžné.
Foto: Vojtěch Duda, Martin Višňa
Pondělí 21. březen 2022, 15:00 – Text: Martin Višňa

Nejen o tom, jak ruská invaze zasahuje do života a práce ukrajinských studentů a akademiků, byla řeč během besedy Válka z první ruky, kterou inicioval prorektor UP Tomáš Opatrný a vědkyně Yuliya Krasylenko působící na katedře biotechnologií Přírodovědecké fakulty UP. O informace a zkušenosti se podělili i pedagogové a vědci z ukrajinských měst, která čelí ruským útokům.

Prostřednictvím Zoomu k několika desítkám návštěvníků v aule právnické fakulty a k divákům streamu promluvil například Yevgen Kiosya, zoolog z V. N. Karazin Kharkiv National University, který zároveň pracuje i jako metodik v charkovské zoo. „Zatím funguje víceméně normálně, ale ve městě je ještě jeden soukromý zoopark, na který podle čerstvých zpráv znovu útočili a došlo tam k dalším škodám. Už před několika dny tam bylo zabito několik ošetřovatelů, spousta zvířat hladoví, některá byla zastřelena, některá vypuštěna do lesa,“ popsal situaci ve městě, ve kterém jde kromě střelby a výbuchů stále slyšet řinčení skla. „Žiju v části, která je zatím víceméně v pořádku, máme topení, vodu, elektřinu, internet, náš život je vlastně normální, když si tedy odmyslíme to, že nás můžou každý den zabít,“ dodal.

Připojen byl i Ivan Moysiyenko z Kherson State University nebo Alex Zakletsky, který v současnosti brání Kyjev, mluvilo se o humanitární katastrofě i o možných dopadech nejen na životní prostředí, pokud by došlo k haváriím v některé z obsazených jaderných elektráren nebo zničení některých velkých chemických továren. Prostor byl věnován i teritoriální obraně, která hraje v aktuálním konfliktu významnou roli. Zástupci a spolupracovníci olomouckého Rodinného centra Olivy zase prezentovali svoje aktivity na pomoc uprchlíkům i obráncům Ukrajiny, přičemž byla především představena sbírka na pořízení speciálních lékárniček IFAK pro první pomoc přímo ve válečné oblasti (viz tady).

Strach, obviňování i vztek

O svou zkušenost se podělila také Olha Dovbetska, která přijela na Univerzitu Palackého na semestr studovat psychologii. Na 24. února prý nikdy nezapomene. „Moje emoce bych rozdělila do tří skupin. První byla panika, úzkost a strach. Najednou nevíte, co čekat od budoucnosti. Pak to jsou pocity viny, že jsem opustila Ukrajinu, zatímco jiní nemohli. Stýská se mi po domovu, po přátelích. Když se loučíte s otcem a nevíte, jestli se za ním budete moci vrátit… A také je to vztek. Když jsem se ve škole potkala se spoustou zahraničních studentů a někdo řekl, že se chce podívat do Moskvy, protože je to krásné město, nebo když slyším ty lži o Ukrajině a současné situaci, jsem naštvaná.“

Závěrečná prezentace patřila iniciátorce akce Yuliyi Krasylenko, která je v Olomouci už od roku 2015. Původně ale chtěla svou vědeckou kariéru budovat na Krymském poloostrově. Po jeho ruské anexi ale musela výzkum přerušit a odjet. Stále však doufá, že se na Krym bude moci jednou vrátit a svoji práci dokončit. Aktuálně se snaží svým krajanům co nejvíce pomáhat, mimo jiné je spoluorganizátorkou materiální sbírky, která proběhla na přírodovědecké fakultě (psali jsme zde). Záznam besedy si můžete přehrát níže.

Ekumenické setkání

Ve stejný okamžik, kdy v aule právnické fakulty končila beseda, začalo v kostele Panny Marie Sněžné ekumenické setkání, které připravila Akademická farnost Olomouc společně s Cyrilometodějskou teologickou fakultou UP. K modlitbě za mír nejen na Ukrajině vyzvali zástupci církví působících v Olomouci. Promluvil a svíčku s myšlenkou na mír na Ukrajině zapálil i pravoslavný duchovní Tomáš Radim Loučka, který přečetl vyjádření olomoucko-brněnské eparchie k ruské agresi na Ukrajině. „Kéž všichni pochopí, že žijeme nikoliv proto, abychom zabíjeli, ale abychom druh druha milovali,“ zakončil pak krátkou modlitbu, v níž Boha poprosil, aby útočníky zbavil zaslepenosti a postaral se o ty, kteří museli kvůli válce opustit své domovy.

Válce na Ukrajině se bude věnovat i další událost, tentokrát na Filozofické fakultě UP. Hynek Melichar z katedry politologie a evropských studií pronese ve středu 23. března přednášku nazvanou Ruská invaze na Ukrajinu v kontextu mezinárodních vztahů. Začíná ve 13:15 v posluchárně Václava Havla na Křížkovského 12. Více zde.