Dvě prestižní ocenění Best Map Award putovala i na přírodovědeckou fakultu

Autoři mapy: Rostislav Nétek s kolektivem
Neděle 25. červen 2023, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Dvě české mapy, na jejichž tvorbě se podíleli odborníci z Přírodovědecké fakulty UP, získaly prestižní ocenění v mezinárodní soutěži Best Map Award za rok 2022. Cenu každoročně uděluje prestižní kartografický časopis Journal of Maps z vydavatelství Taylor and Francis.

Porota ocenila mapu Two decades of Brain Drain in Olomouc (Czechia), na které spolupracovali Rostislav Nétek, Jaroslav Burian, Vít Pászto a Jan Chloupek z katedry geoinformatiky přírodovědecké fakulty. „Mapa ukazuje výsledky výzkumu zaměřeného na problematiku odlivu mozků v oblasti kulturních a kreativních odvětvích. Výzkum vychází z prostorové analýzy a identifikuje hlavní příčiny odlivu lidského kapitálu ve městě Olomouc. Vizualizováno je celkem 5 map, které zobrazují jak dílčí hodnocená kritéria, tak souhrnný index odlivu obyvatel z Olomouce do ostatních obcí Česka. Zobrazení fenoménu brain drain ve formě tematických map není příliš obvyklé, což je patrně jedním z důvodů, proč byla mapa zařazena časopisem Journal of Maps mezi nejzajímavější v roce 2022,“ uvedl Jaroslav Burian z katedry geoinformatiky.

Do užší nominace soutěže Best Map Award za rok 2022 se dostala také mapa Visualising residents' fear of crime with recorded crime data from four Czech cities autorského kolektivu Jiřího Pánka z katedry rozvojových a environmentálních studií přírodovědecké fakulty a Petry Linhartové a Igora Ivana z VŠB – Technické univerzity Ostrava. Tato mapa porovnává data o reálné kriminalitě a pocitu strachu ve čtyřech českých městech – Olomouci, Ostravě, Kolíně a Praze 12.

Cena Best Map Award se uděluje od roku 2008, příspěvky jsou posuzovány jak podle akademického obsahu, tak podle kartografické kvality. Vítěznou prací za rok 2022 se stala mapa na téma Geotourism, traditions and typical products of Avellino Province, italského kolektivu Angelo Cusano, et. al.