Ekologické dny Olomouc: Oslava přírody s filozofy, vědci a umělci

Budova Sluňákova v Horce nad Moravou.
Ilustrační foto: Martin Višňa
Pátek 3. září 2021, 13:00 – Text: (red)

Besedy, divadlo, koncerty, procházky, jarmark, to vše a ještě mnohem víc nabídnou letošní Ekologické dny Olomouc (EDO). Uskuteční se od 8. do 19. září a pořádá je Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce.

Tradiční festival láká na bohatý program, který Sluňákov připravil ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a řadou dalších partnerů.

První akci naplánovali pořadatelé už v předvečer zahájení přehlídky. Ve středu 8. září se mohou zájemci vydat na večerní vycházku za netopýry areálem Sluňákova. Ve čtvrtek bude zahájena první část festivalu debatním večerem v Muzeu umění na téma „Originál mezi uměním a přírodou“, který doprovodí filmová projekce z dílny Academia Filmu Olomouc.

Debatní hosté Ekologických dnů: Komárek, Zrzavý, Bělohradský

Festival se naplno rozběhne v pátek 10. září, od kdy se v prostorách nízkoenergetického domu Sluňákova v Horce nad Moravou budou až do neděle 12. září konat Besedy EDO za účasti osobností z přírodních i společenských vědních oborů. „Tématem letošních Besed EDO je Originál. Co je v přírodě a ve společnosti původní a přirozené? Co je naopak mnohokrát opakované a imitované? Jaký je význam originálního myšlení a jak se vztahuje k přírodním a sociálním procesům? Na tyto a mnohé další otázky bude po tři dny hledat odpovědi více než dvacet významných českých vědců a myslitelů, mezi nimi například Václav Bělohradský, Jiří Přibáň, Stanislav Komárek, Milena Bartlová, Daniel Prokop, David Storch nebo Jan Zrzavý. Jelikož po každé z přednášek následuje veřejná diskuze, mohou se na hledání odpovědí aktivně podílet i všichni účastníci. Zájemcům doporučuji návštěvu internetových stránek Sluňákova, kde si mohou v klidu prostudovat podrobný program celého festivalu včetně profilů vystupujících hostů,“ uvedl ředitel Sluňákova Michal Bartoš.

Ekojarmark: Oslava přírody s Načevou, Jablkoněm a spol.

Další tradiční akce, Ekojarmark, se koná v areálu Sluňákova v sobotu 18. září. Po celý den bude na hlavním pódiu i vedlejších scénách znít hudba v podání Moniky Načevy, Mirka Kemela, Pavla Fajta, skupin Jablkoň, Progress 2 a mnoha dalších muzikantů a multižánrových umělců. Kromě toho se děti i dospělí mohou těšit na divadelní představení, science show, swingovou tančírnu, mykologickou poradnu a nejrůznější zábavná a poučná zastavení, kde se seznámí s praktickými poznatky týkajícími se klimatických změn a udržitelných způsobů života i s různými pohledy na přírodu a krajinu, ve které žijeme. „Ekojarmark je naše společná oslava života na planetě Zemi, pocta přírodě a krajinám okolo nás. Chtěli bychom pozvat děti, jejich rodiče i prarodiče, aby přišli také slavit, bavit se, dozvědět se něco nového a pokochat se krajem Litovelského Pomoraví v začínajícím podzimu. Jsme si jisti, že si každý návštěvník Ekojarmarku užije krásnou a inspirativní sobotu,“ dodává tisková mluvčí Sluňákova Míša Pavlíková.

Putování krajinou

Program EDO doplňují komentované výlety do české krajiny. Lidé mohou navštívit málo známé zajímavosti Hané (jako např. kamenný hrádek Špacírštejn, stálou expozici betlémů a dřevěných plastik v Malém Hradišti, Lipovské upolínové louky, rozhlednu Kopaninku), Vrchnostenskou zahradu pod hradem Pernštejn nebo Kunětickou horu, Pardubice a krajinu na soutoku Labe a Chrudimky. Připravena je také výstava fotografií olomouckého sběratele děl art brut Pavla Konečného. Výtvarnice Lenka Falušiová povede pro přihlášené workshop s názvem Příroda perokresbou a Pavel Fajt vedle koncertu v Rajské zahradě stihne i bubenický workshop s Věrou Trávníčkovou.

Aktuální a podrobný program EDO najdou zájemci na webu zde a na facebooku zde.