Emeritní rektor UP Jaroslav Miller obdržel čestný doktorát kyjevské Drahomanovy univerzity

Foto: MŠMT
Středa 14. červen 2023, 15:30 – Text: (ipu)

Emeritní rektor UP a nynější náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Miller dnes při slavnostním ceremoniálu obdržel čestný doktorát kyjevské Národní pedagogické univerzity M. P. Drahomanova. Předal mu jej osobně rektor ukrajinské univerzity Viktor Andrushchenko. Setkání se zúčastnil i rektor UP Martin Procházka, který podepsal se svým ukrajinským protějškem memorandum o spolupráci.

Drahomanova univerzita udělila Jaroslavu Millerovi čestný doktorát jako poděkování za pomoc, kterou ukrajinským studentům poskytovala už od roku 2017 Univerzita Palackého, kterou v té době vedl jako rektor. „Pomoc spočívala ve třech oblastech. Jednak se nám skrze evropskou univerzitní alianci Aurora, kterou spoluzakládala i Univerzita Palackého pod mým vedením, podařilo zahrnout ukrajinské univerzity do tzv. Eastern Partnership, což umožnilo uskutečnění potřebných reforem a zapojení do evropských projektů. Přímo Drahomanově univerzitě jsme pak pomohli například se systémem řízení a kvality a přebudováním struktury studijních programů v souladu s boloňským procesem. V neposlední řadě šlo o stipendia pro ukrajinské studenty ze strany Univerzity Palackého, a to již několik let před začátkem ruské invaze,“ vysvětlil profesor Jaroslav Miller.

„Tento čestný doktorát je tedy obrovská pocta nejen pro mě, ale hlavně pro celou Univerzitu Palackého a její jednotlivé součásti, které ukrajinské straně v minulých letech poskytly pomoc,“ dodal.

Návrh na udělení čestného doktorátu obdržel Jaroslav Miller už v roce 2020, ale kvůli pandemii covidu a následnému zahájení ruské agrese muselo být bohužel předání odloženo. Slavnostního aktu v reprezentačních prostorách ministerstva školství se účastnili také ukrajinský chargé d'affaires Vitalij Usatyj a rektor Univerzity Palackého Martin Procházka.

Ten při této příležitosti podepsal se svým ukrajinským protějškem z Drahomanovy univerzity memorandum, které usnadní užší spolupráci s důrazem na rozvoj společných vzdělávacích a výzkumných projektů. „Jsem rád, že se naše univerzitní partnerství rozšiřuje o další školu z Ukrajiny. V rámci aliance Aurora již delší čas podporujeme Charkovskou národní univerzitu V. N. Karazina. Pana rektora Viktora Andrushchenka jsem pozval k návštěvě Olomouce, kde bychom rádi uspořádali setkání s našimi ukrajinskými studenty,“ uvedl rektor UP.