Fakulta tělesné kultury přivítala hosty z fotbalové reprezentace

Kondiční trenér fotbalové reprezentace Pavel Čvančara. Foto: Martin Višňa
neděle 19. květen 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

Do zákulisí české fotbalové reprezentace mohli zájemci nahlédnout na fakultě tělesné kultury. Průvodcem jim byl nejprve kondiční trenér Pavel Čvančara, o marketingu a organizaci reprezentačních zápasů následně promluvili Petr Šedivý a Tomáš Pata.

Absolvent olomoucké tělovýchovy Pavel Čvančara přítomné seznámil s prací kondičního trenéra. „Rozcvičuji hráče, připravuji je na hlavní část tréninku. Před reprezentačním srazem sbírám od hráčů informace, abych věděl, na jaký tréninkový režim jsou zvyklí. Na základě těchto informací se jim poté snažím poskytnout co možná nejlepší servis, který by měl být minimálně stejný, jako mají ve svých domovských klubech. Podobu rozcvičky přitom přizpůsobuji tomu, co chceme hrát, taktiku s nimi ale nedělám,“ vysvětlil Petr Čvančara, který trénuje českou fotbalovou reprezentaci a fotbalisty Mladé Boleslavi.

Hovořil také o některých současných trendech v přípravě fotbalistů, zejména o využívání moderních technologií pro vyhodnocení tréninkového zatížení nebo o přístrojích pro optimální regeneraci. Zmínil i to, že na zátěžových testech hráčů spolupracuje právě s odborníky z fakulty tělesné kultury, konkrétně s Rudolfem Psottou z katedry přírodních věd v kinantropologii.

Během druhé z přednášek se mluvilo o organizaci nedávného výjezdu reprezentace a fanoušků na zápas v anglickém Wembley, Tomáš Pata a Petr Šedivý z realizačního týmu fotbalové reprezentace představili také nový projekt Fanklub. A došlo i na zajímavosti týkající se březnového přípravného utkání s Brazílií v Praze. „Zaznělo mimo jiné, že zápas stál zhruba milion eur. Nebo že Brazilci měli právo vstupovat do tvorby ceny vstupenek, a protože se chápou jako cenný produkt, chtěli cenu držet poměrně vysoko. Také chtěli do šatny čerstvé papáje,“ uvedl organizátor přednášek Michal Zbraněk.  

„Chtěl bych poděkovat přednášejícím, že vážili dlouhou cestu do Olomouce i v době, kdy vrcholí přípravy na nadcházející zápasy. Připravili opravdu zajímavé přednášky a jsem rád, že se aktivně zapojili studenti z naší fakulty, kteří měli spoustu otázek. Bylo nesmírně zajímavé dozvědět se, co všechno obnáší práce kondičního trenéra a pořádání velkých fotbalových svátků,“ dodal.

Přednášky byly součástí cyklu Vědět víc, který fakulta tělesné kultury pořádá pod hlavičkou projektu Univerzita pro sport a který je určen primárně pro studenty fakulty a zástupce sportovních klubů. V rámci tohoto cyklu fakulta již dříve přivítala Lukáše Roubíka a Miloslava Šindeláře z Institutu moderní výživy nebo Víta Schlesingera, který představil koncept tzv. sporthackingu.