Festival Bonjour Olomouc chce oslovit co nejširší veřejnost

Repro: Žurnál UP
Středa 9. březen 2022, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Frankofilové a příznivci francouzštiny či francouzského kulturního bohatství budou po roční odmlce způsobené nepříznivou epidemickou situací opět moci nasát něco z francouzské atmosféry přímo v Olomouci. Ve dnech 14.–30. března se ve městě uskuteční třetí ročník festivalu Bonjour Olomouc. Bohatou programovou nabídkou chce oslovit co nejširší veřejnost.

Cílem přehlídky, kterou pořádá Francouzské centrum Univerzity Palackého a katedra romanistiky Filozofické fakulty UP ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a dalšími partnery pod záštitou Martina Procházky, rektora Univerzity Palackého, je podpora francouzského jazyka a kultury.

Festival zahájí v pondělí 14. března koncert Jarmily Bekové a olomoucké kapely Blank. Tematickou atmosféru navodí hudební směsicí současného francouzského popu a klasického šansonu v jazzovém podání. „Jarmila Beková má za sebou velké autorské hudební projekty, poslední z nich, Labyrint, věnovala výročí J. A. Komenského. Jsem nesmírně potěšen, že na zahájení festivalu zazpívá právě ona. Velmi si vážím její pedagogické práce i její tvorby,“ řekl za organizátory přehlídky Jan Zatloukal, vedoucí Francouzského centra UP a zároveň člen katedry romanistiky filozofické fakulty.

Je přesvědčen, že francouzská kultura má současnému světu stále co nabídnout. „Naší letošní snahou bylo vytvořit program, v němž si každý najde něco zajímavého. Právě v tom, že chceme oslovit všechny věkové a zájmové skupiny publika, vidím určitou jedinečnost či exkluzivitu festivalu. Poprvé se například zaměříme i na předškolní děti, kterým je věnováno hned několik akcí. Zmínil bych například Francouzský zvířecí karneval, během něhož se děti v MŠ Žižkovo náměstí budou moci seznámit s francouzským jazykem a hudbou prostřednictvím dvojjazyčného čtení pohádky Maria Ramose. To pro ně připraví žáci prvního ročníku česko-francouzské sekce Slovanského gymnázia Olomouc,“ uvedl Jan Zatloukal. Ve výčtu chystaných festivalových událostí vzpomněl i tradiční speak-dating, v němž bude nově zřízen dětský kreativní koutek. „Rodiče tak budou moci v klidu konverzovat s rodilými mluvčími, zatímco se jejich děti prostřednictvím her a tvoření seznámí s francouzštinou a francouzskou kulturou,“ dodal.

V programu festivalu si najdou své i filologové nebo obecněji kulturně zaměřené publikum. Mohli by třeba ocenit literární či historické přednášky a besedy akcentující česko-(olomoucko)-francouzské kulturní vazby. Například v literárně-hudebním večeru s názvem Jsem politováníhodný korespondent se posluchač dozví více o přátelství spisovatelů Jana Čepa a Henriho Pourrata, v inscenaci Zkáza totálního myšlení, inspirované tvorbou Marguerity Durasové, se před divákem rozpoutá kritická potřeba absolutizovat a zevšeobecňovat pozitivní i negativní fenomény ženského obrazu ve společnosti. Inspiračním materiálem pro tuto inscenaci byly pro herce Divadla na cucky rozhovory s Marguerite Durasovou, zaznamenané v díle Hmatatelný život. „Kvalitně vybraná jsou také filmová představení, z nichž velmi aktuálně promlouvá film Olga, pojednávající o nedávném dění na Ukrajině,“ dodal Jan Zatloukal.

Širokou veřejnost jistě potěší, že festival nezapomene také na milovníky dobrého jídla a vína. V Green Baru bude připraveno tematické menu Oběd s vůní Francie a vinárna Na břehu Rhôny pozve na řízenou degustaci, při které nebude chybět ani věhlasné Chậteauneuf-du-Pape. Pěkný rodinný program pro nedělní odpoledne nabídne i komentovaná procházka Olomoucí po francouzských stopách.

Vrcholem třetího ročníku festivalu Bonjour Olomouc bude závěrečné fórum pracovních příležitostí Rendez-vous à la française, pořádané ve spolupráci s Olomouckým krajem a Francouzským institutem. Setkání, které se uskuteční 30. března v aule Filozofické fakulty UP, je určeno všem posluchačům středních i vysokých škol, kteří studují francouzský jazyk. Naskytne se jim příležitost setkat se se zástupci francouzských podniků, získají informace o studiu, stážích i pracovních příležitostech ve Francii. V rámci workshopů si také zkusí psaní životopisu či simulaci pracovního pohovoru s profesionálem.

Letošní ročník festivalu Bonjour Olomouc má v programu přes dvacet událostí, které se uskuteční na více než deseti místech. Potěšení nad spolupořadatelstvím vyjádřil za Muzeum umění dramaturg Petr Dvořák, když připomněl místa této instituce, v nichž se uskuteční především divadelní část programu. S radostí festival přivítala i Vědecká knihovna Olomouc, která ve svém fondu uchovává světovou literaturu francouzských autorů i díla francouzské provenience. „Propojení s francouzskou kulturou se přímo nabízí i díky bohužel dnes již neexistujícímu olomouckému spolku Alliance française, nejstaršímu svého druhu na Moravě, založenému v roce 1911. Jeho knihovna obohatila fond naší knihovny. Velmi se těším na spolupráci s festivalem Bonjour Olomouc i v dalších letech, a to v již novém reprezentativním sále Červeného kostela, který poskytne zázemí nejen pro divadlo, recitály, autorská čtení, výstavy, ale i mnohé další aktivity spojené s touto přehlídkou,“ uvedla za Vědeckou knihovnu Olomouc její ředitelka Iveta Tichá. Více o festivalu i jeho programovou nabídku najdete ZDE.